Pizza wege – opcja nie tylko dla wegetarian
Pizza to danie, które niezależnie od dodatków powinno smakować wyraziście. Choć wiele osób sądzi, że warunkiem tego są mięsne składniki, nie jest to jednak prawda. Wegetariańska pizza może być równie smaczna co ta z pepperoni, szynką czy kurczakiem!
Pizza wegetariańska jest dla każdego
Ludzie wybierają dla siebie określone wzorce żywieniowe. Jedni jedzą mięso regularnie, drudzy okazjonalnie, a jeszcze inni rezygnują z niego całkowicie. To właśnie Ci ostatni często zadają sobie pytanie: czy pizza jest wege? Odpowiedź brzmi: tak – o ile odpowiednio się ją przygotuje. Wystarczy wykorzystać świeże warzywa, aromatyczne zioła oraz ser i jednocześnie zrezygnować z mięsa. Nie wpłynie to na smak czy sytość dania, a jednocześnie nieco je odchudzi. Ile kalorii ma pizza wegetariańska i jakie dodatki najlepiej położyć na bezmięsnym wypieku? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Kaloryczność pizzy wege
Nie ulega wątpliwości, że spośród wszystkich rodzajów pizz najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska. Kcal w jednym kawałku takiego placka jest około 200-250, ale ich dokładna ilość zależy tak naprawdę od tego, jakich konkretnie użyjemy składników. Im więcej wysokokalorycznych dodatków umieścimy na pizzy wegetariańskiej, tym będzie ona bardziej tucząca. Sprawdź, ile kalorii ma pizza i od czego to zależy.
Pizza wegetariańska – jakie dodatki wybrać?
Pieczarki, papryka, kukurydza, oliwki, rukola, pomidorki koktajlowe, ser pleśniowy i feta – to właśnie te dodatki najczęściej znajdziemy na pizzy wegetariańskiej. Jak jednak połączyć poszczególne składniki, aby osiągnąć wyjątkowy smak? Przedstawiamy 4 propozycje sprawdzonych kompozycji dodatków.
1. Klasyczna Margherita
Margherita to chyba najpopularniejsza pizza wegetariańska. Składniki tego placka są mało skomplikowane, ale w tym właśnie tkwi jego urok. Na klasycznej Marghericie umieszcza się sos pomidorowy, mozzarellę, świeżą bazylię i… nic więcej – a mimo to smakuje wyśmienicie!
2. Symfonia czterech serów
Tak zwana quattro formaggi to znana na całym świecie pizza wegetariańska. Jakie dodatki się na niej umieszcza? Najczęściej cztery rodzaje sera zmieszane ze sobą, z dodatkiem sosu pomidorowego lub bez. Quattro formaggi nie potrzebuje wymyślnych składników – najlepiej smakuje posypana kilkoma listkami bazylii.
3. Pizza wegetariańska na ostro
Pizza wegetariańska to idealna propozycja dla fanów pikantnej kuchni. Aby przygotować to danie „na ostro”, na pszennym placku posmarowanym sosem pomidorowym należy położyć kilka krążków ostrej papryczki jalapeño, zieloną i czerwoną paprykę, pieczarki oraz cebulę. Całość kompozycji warto posypać pomidorkami koktajlowymi dla przełamania smaku.
4. Pizza z grillowanymi warzywami
Roślinożercom z pewnością przypasuje także pizza z grillowanymi warzywami. W przypadku tego dania na spodzie, na którym znajduje się już sos pomidorowy, trzeba umieścić zrobioną wcześniej na grillu paprykę, bakłażana i cukinię. Tak przygotowane danie wystarczy posypać jeszcze serem oraz ulubionymi ziołami, wsadzić do pieca – i gotowe!
Wege pizza we Wrocławiu
Gdzie zjeść wege pizzę we Wrocławiu? Zapraszamy do Muzycznej – znajdziesz u nas wiele przepysznych pizz wegetariańskich. Oferujemy zarówno klasyczne pozycje, jak i autorskie wariacje smakowe, dlatego z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Zapoznaj się z pełnym menu Pizzerii Muzycznej. Poniżej przedstawiamy nasze przepyszne wegetariańskie pizze.
Minimal – czyli pizza wegetariańska dla prawdziwych minimalistów. Odpowiednik słynnej Margherity 😉
Chillout – propozycja dla fanów klasyki. Ta pizza wegetariańska ma w składzie tylko sos pomidorowy, ser żółty i pieczarki, dlatego najlepiej smakuje polana naszym autorskim dipem czosnkowym.
Jazz – kompozycja stworzona przez szefów kuchni Pizzerii Muzycznej. Znajdziesz na niej sos pomidorowy, ser, szpinak, czosnek i … jajko. Brzmi zaskakująco, ale smakuje wyśmienicie!
New Romantic – pizza wegetariańska dla miłośników zdrowego odżywiania. Ta bomba witaminowa ma w składzie między innymi brokuła i pieczarki. Polecamy polać ją sosem czosnkowym lub ostrym, aby dodatkowo podkręcić smak.
Reggae – vege pizza po brzegi naładowana dodatkami. Ser, pieczarki, pomidor, papryka słodka, brokuł, cebula – czego tam nie ma 😉
Symfonia – inaczej quattro formaggi, niezwykle popularna pizza wegetariańska. Z czym najlepiej smakuje? Oczywiście z dodatkiem czosnkowej lub pikantnej oliwy przygotowywanej w naszym lokalu.
Czym różni się pizza wegańska od wegetariańskiej?
Wiele osób myśli, że pizza wegańska i pizza wegetariańska to jedno i to samo. Nic bardziej mylnego! Z czego składa się pizza wegańska? Z ciasta na bazie mąki pszennej, wody, drożdży, oliwy z oliwek, a także sosu pomidorowego, sera pochodzenia roślinnego oraz warzywnych dodatków. W odróżnieniu od pizzy wegetariańskiej nie zawiera nabiału i innych produktów pochodzących od zwierząt, na przykład jajek czy miodu.
Wegańskie ciasto na pizzę
Skoro pizza wegańska pod tyloma względami różni się od klasycznej, czy oznacza to, że wymaga przygotowania specjalnego ciasta? Otóż nie! Jak już zostało wspomniane, wegańskie ciasto na pizzę przygotowuje się z mąki pszennej, wody, drożdży oraz oliwy z oliwek. Wszystkie z wyżej wspomnianych składników są dozwolone w diecie wegan, co oznacza, że mogą oni wykorzystać klasyczny przepis na słynne włoskie danie. Chyba że w planach jest pizza wegańska bezglutenowa. Wówczas powinni zastąpić mąkę pszenną jedną z jej alternatyw, np. mąką z ciecierzycy, gryczaną, ryżową, jaglaną, ziemniaczaną lub dwoma, trzema z nich wymieszanymi w odpowiednich proporcjach.
Wegański sos do pizzy
A sos? Pizza vege nie ma pod tym względem specjalnych wymagań. Sos można przygotować według tradycyjnej receptury, a więc z podsmażonej na oliwie cebuli i czosnku z dodatkiem pomidorów, bazylii oraz oregano. Należy jednak pamiętać, aby podczas obróbki termicznej nie używać tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, czyli masła lub smalcu.
Wegański ser do pizzy
Więcej wątpliwości może natomiast budzić wegański ser do pizzy. Jak powszechnie wiadomo, dieta roślinna całkowicie wyklucza nabiał, a więc masło, śmietanę, mleko i sery. Te ostatnie, a zwłaszcza mozzarella są jednak podstawowym składnikiem pizzy. Czy da się je czymś zastąpić? Oczywiście! Doskonałym rozwiązaniem będą specjalne wegańskie sery, przygotowywane z mleka kokosowego, skrobi oraz oliwy z oliwek. Rozpuszczają się i ciągną tak samo, jak prawdziwe, a w dodatku są dostępne w różnych smakach, np. mozzarella, gouda, feta, cheddar czy camembert. Pizza wegańska może więc naśladować klasyczne rodzaje pizzy.
Wegańskie dodatki do pizzy
Pizza wegańska a wegetariańska – różnica pomiędzy nimi wynika nie tylko z sera, ale także innych dodatków. W przypadku tej pierwszej trzeba zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego tj. wspomnianego już nabiału i jajek, natomiast w przypadku drugiej niedozwolone jest tylko mięso. Czy oznacza to, że pizza wegańska ma ubogi smak? Niekoniecznie! Można skorzystać z wielu ciekawych, nietypowych połączeń dodatków, a także roślinnych alternatyw dla mięsa, które są wprost przepyszne! Oto niektóre propozycje:
1. Pizza wegańska z mięsem mielonym i serem z nerkowców
Kompozycja stworzona z myślą o prawdziwych głodomorach. Zawiera niezwykle sycące roślinne mięso mielone, a także kapary i liście bazylii, które urozmaicają smak. Całość uzupełnia wegański ser do pizzy przygotowany z nerkowców, płatków drożdżowych, białego miso, wody oraz soli.
2. Pizza wegańska z białym sosem, ziemniakami i pesto
Ten przepis udowadnia, że pizza wegańska nie musi być nudna. Zamiast klasycznego sosu z pomidorów warto przygotować sos biały na bazie czosnku, oliwy z oliwek oraz roślinnej śmietanki. Do niego wystarczy dodać pesto z kiełków oraz ziemniaki pokrojone w cienkie plastry i pyszne danie gotowe!
3. Pizza wegańska z tofu, cukinią, burakami, suszonymi pomidorami i hummusem
Kolejna ciekawa alternatywa dla tradycyjnej pizzy. Tutaj klasyczny sos pomidorowy proponujemy zastąpić hummusem, a na nim ułożyć pokrojone tofu, suszone pomidory, buraki i cukinię. Po upieczeniu gotowe danie można jeszcze posypać świeżą rukolą i skropić oliwą dla podkręcenia smaku.
Pizza wegańska – kalorie
Tucząca czy nie – jaka jest pizza wegańska? Kalorie na porcję (100 g) tego dania wahają się w granicach 160 – 220 w zależności od użytych składników. Oznacza to, że roślinna pizza ma najmniej kcal spośród wszystkich rodzajów pizzy! Nie pozostaje nic innego jak tylko się nią zajadać 😉
Pizza z warzywami – doskonała alternatywa dla mięsa
Pizza z warzywami, niezależnie od tego, czy występuje w wersji wegańskiej, czy wegetariańskiej, stanowi doskonałą alternatywę dla pizzy z szynką czy innym mięsnym dodatkiem. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo lżejsza, a więc nie obciąża układu pokarmowego. Można ją zjeść wieczorem bez obaw o to, że pojawią się problemy z zasypianiem, a sen nie przyniesie upragnionego relaksu. Oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ każdy obfity posiłek spożyty tuż przed zaśnięciem będzie miał negatywny wpływ na jakość nocnego wypoczynku, nawet jeśli zawiera niewiele białka jak pizza z warzywami.
Przeczytaj też: Czy można jeść pizzę na noc?
6 powodów, dla których warto jeść pizzę z warzywami
Mniejsze obciążenie układu pokarmowego to nie jedyna zaleta, jaką posiada pizza z warzywami. Istnieje wiele innych powodów, dla których warto ją spożywać. Należą do nich między innymi:
Bogactwo witamin i minerałów
Czy pizza z warzywami jest zdrowa? Jak najbardziej! Warzywa, które nakładamy na pizzę, dostarczają rozmaitych witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Niskokaloryczność
Pizza z warzywami z reguły ma sporo mniej kalorii od tej z mięsem, dzięki czemu można ją spożywać w większych ilościach, nie martwiąc się o przyrost masy ciała. Co więcej, dodanie papryki, cebuli czy brokuła do słynnego włoskiego dania zwiększa jego sytość, jednocześnie nie wpływając znacznie na kaloryczność, co może być świetnym rozwiązaniem dla osób będących na diecie.
Błonnik
Warzywa, które kładziemy na pizzę, są bogate w błonnik wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Składające się na niego substancje korzystnie oddziałują na zdrowie jelit, a ponadto obniżają poziom cholesterolu i regulują poziom glukozy we krwi.
Różnorodność składników
To, jakie warzywa na pizzę zostaną położone, tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Składając zamówienie, warto postawić na jak największą różnorodność. Dodając poszczególne warzywa, można bowiem zwiększyć wartość odżywczą składników w diecie i tym samym zaspokoić zapotrzebowanie na nie przez organizm.
Antyoksydanty
Antyoksydanty pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. Wspierają zdrowie komórek, zapobiegają starzeniu się i chronią przed chorobami przewlekłymi. Cennym źródłem antyoksydantów są właśnie warzywa, które nakładamy na pizzę.
Smak i konsystencja
Dodanie warzyw do pizzy nie tylko ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale także sam smak oraz konsystencję dania. W zależności od rodzaju nadają one całej kompozycji świeżości, chrupkości lub soczystości. W dodatku można stworzyć z nich nieskończenie wiele połączeń. Na ostro lub łagodniej, z przewagą świeżej zieleniny lub grillowanych dodatków – taka może być pizza z warzywami. Przepisy na słynne włoskie danie w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej praktycznie się nie kończą!
Jakie warzywa można dodać na pizzę?
Warzywa, które nakładamy na pizzę, są niemal nieograniczone. Tak naprawdę popularną włoską potrawę można wzbogacić o każde z nich. Jednak zawsze trzeba pamiętać o pomidorach, będących podstawowym składnikiem sosu. Wyjątkiem jest pizza bianca, która bazuje na sosie śmietanowym.
Jakie warzywa do pizzy będą najlepsze? Warto postawić na te, które zapewniają bogactwo witamin i cennych składników mineralnych, a więc:
▪ pomidory
Wspomniane już pomidory zawierają witaminę C, A, K, witaminy z grupy B, a także kwas foliowy.
▪ papryka
Jest bogata w witaminę C, A, K i witaminy z grupy B.
▪ cebula
Ma między innymi witaminę C, B6 oraz kwas foliowy.
▪ pieczarki
Są źródłem witaminy D, B6, B3 i kwasu pantotenowego.
▪ szpinak
Zawiera witaminę A, K, C, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy.
▪ czarne oliwki
Są bogate w witaminę E i żelazo.
▪ czosnek
Dostarcza witaminę C i B6.
▪ cukinia
Ma witaminę C, A oraz witaminy z grupy B.
▪ rukola
Stanowi źródło witaminy K, A, C oraz kwasu foliowego.