Ile kalorii ma pizza i od czego to zależy?

Chyba każdy z nas choć raz zadał sobie pytanie, ile kalorii ma pizza. Jako że jej poszczególne rodzaje różnią się od siebie, trudno to jednoznacznie określić. Od czego zatem zależy kaloryczność pizzy? Jak skutecznie ograniczyć ilość kalorii w tym daniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Ile kalorii ma pizza?

Pizza jest jedną z najpopularniejszych przekąsek na świecie. Uwielbiamy ją wszyscy – za nieograniczone możliwości wyboru dodatków i przepyszny smak. Zamawiając to danie, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad jego wpływem na nasz organizm. Tymczasem pizza może mieć bardzo dużo kalorii – w zależności od użytych składników oraz ilości zjedzonych kawałków. Już sama porcja Margherity wadze 150 g dostarcza nam 345 kcal! Jeśli chcemy być zdrowi i zachować szczupłą sylwetkę, warto dowiedzieć się, ile kalorii ma pizza. W zajadaniu się pszennym plackiem nie ma nic złego – o ile zwrócimy uwagę na proces jego przygotowywania i dobierzemy odpowiednie dodatki. Proces powstawania słynnego włoskiego dania opisywaliśmy w artykule „Jak powstaje pizza w Pizzerii Muzycznej„. W poniższym tekście odpowiemy natomiast na pytania: ile kcal ma pizza i od czego zależy kaloryczność pizzy.

Pizza – kalorie w jednym kawałku

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kalorii ma kawałek pizzy. Niestety nie jest łatwo to jednoznacznie określić, ponieważ kaloryczność jednego kawałka zależy przede wszystkim od rodzaju pizzy. W menu Pizzerii Muzycznej znajduje się wiele pozycji, które różnią się od siebie ilością kalorii. Najmniej tucząca jest nasza New Romantic – na 100 g ma tylko 180 kcal! Nieco większa jest kaloryczność pizzy Salsa, której jeden kawałek zawiera około 420 kcal. Pizza Symfonia to natomiast jedna z tych najbardziej naładowanych kaloriami, ponieważ w pojedynczej porcji ma aż 600 kcal.

Ile kalorii ma pizza

Ile kcal ma pizza różnych rozmiarów?

Pizza i kalorie to temat, który interesuje wielu z nas. Zastanawiamy się nad tym, ile kalorii ma kawałek pizzy albo jak wielkość całej pizzy przekłada się na jej kaloryczność. Jak już wspomnieliśmy, wiąże się to przede wszystkim z rodzajem użytych składników. Zasadnicze znaczenie ma również rozmiar zamawianej pizzy. W Muzycznej oferujemy placki o średnicy 28 cm, 35 cm oraz 44 cm, dlatego ich kaloryczność znacząco różni się od siebie. Najwięcej kalorii ma oczywiście nasza duża pizza – najlepsza we Wrocławiu!

Kaloryczność pizzy – jak zmniejszyć?

Marzy ci się pyszna pizza? Kcal to nie wszystko! Pamiętaj, że możesz bez przeszkód zamawiać każdy rodzaj pizzy, nie licząc kalorii – byle nie codziennie 😉 Jeśli jednak dbasz o swoje zdrowie i pragniesz zachować szczupłą figurę, warto zastanowić się, co należy zrobić, aby cieszyć się jej smakiem jak najczęściej. Jak zmniejszyć kaloryczność pizzy? Przede wszystkim trzeba przygotować pszenny placek w domu lub zamówić go w restauracji. Mrożona pizza nie pozwoli nam na wybór świeżych składników i będziemy narażeni na większą ilość kalorii.

Stwierdzenie, że pizza jest tucząca to popularny mit o pizzy. Wcale nie musi taka być, o ile dobierzemy odpowiednie dodatki. Do tych najmniej kalorycznych należą warzywa: brokuł, papryka, rukola, pomidor, a także chude mięsa i ryby. Warto wiedzieć, że źródłem wielu kalorii jest również sos do pizzy, zwłaszcza ten na bazie majonezu – zrezygnowanie z niego pozwoli nam zachować szczupłą sylwetkę!

Jakie wartości odżywcze ma pizza?

Nie ma drugiego tak pysznego dania, jak pizza. Kcal w tym daniu jest niewątpliwe sporo, ale także i wartości odżywczych. Pizza dostarcza naszemu organizmowi białka, tłuszczów i węglowodanów, dlatego odpowiednio przygotowana może stanowić pełnowartościowy posiłek – nawet przed intensywnym treningiem. Dodatkowo stanowi cenne źródło sodu, potasu, wapnia, fosforu, niacyny, cynku i żelaza, a także witamin z grupy E i A. W zależności od użytych składników pizza zapewnia także dobroczynną dla naszego zdrowia dawkę błonnika pokarmowego – około 1,9 g. Sprawdź też, jaki jest wpływ pizzy na organizm i samopoczucie.

Czy pizza ma dużo białka?

Pizza przygotowana z wysokiej jakości składników może być cennym źródłem białka, które jest niezbędne do wzrostu i regeneracji komórek oraz narządów, a także syntezy hormonów. Ile protein znajduje się w słynnym włoskim daniu? Duża pizza zawiera około 10 g białka na 100 g, a więc naprawdę sporo! Tyle samo, bo również 10 g tłuszczy znajduje się w pizzy. Te z kolei wspierają funkcjonowanie naszego układu nerwowego i krwionośnego. A ile węglowodanów ma pizza? W 100 gramach słynnego włoskiego dania można znaleźć około 26 g cukrów. Ich rolą jest dostarczenie człowiekowi energii, a zwłaszcza mózgowi, rdzeniu kręgowemu oraz erytrocytom. Węglowodany wykorzystywane są także przez wątrobę, serce, tankę mięśniową, jelita oraz nerki.

W Muzycznej zrobimy dla Ciebie pyszną pizzę!

Skoro już wiesz, ile kcal ma jeden kawałek pizzy i od czego zależy jego kaloryczność, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić pyszny placek 😉 W Pizzerii Muzycznej we Wrocławiu znajdziesz wiele smakowitych pozycji o obniżonej zawartości kalorii, np. Blues, Jazz czy Minimal. Pamiętaj, że na Twoje życzenie możemy wprowadzić do zamówienia drobne modyfikacje – zmniejszyć ilość sera, zrezygnować z jakiegoś składnika lub zastąpić go innym. To od Ciebie zależy, co umieścisz na swojej pizzy i jaka będzie jej kaloryczność! W naszej ofercie z pewnością znajdziesz idealną dla Ciebie pizzę na dowóz.

Ile waży kawałek pizzy?

Zapewne wielu z nas zastanawia się, jaką gramaturę ma kawałek pizzy. Waga słynnego dania jest potrzebna do określenia ilości kalorii spożytych w ciągu dnia, co ma zasadnicze znaczenie dla osób będących na diecie. Jeśli bowiem regularnie będziemy przekraczać dzienne zapotrzebowanie energetyczne – przytyjemy, a odwrotnie – schudniemy. Zatem ile waży kawałek pizzy? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na zadane pytanie. To, ile gram ma pizza, zależy bowiem od trzech czynników. Po pierwsze, od rozmiaru. Jak wiadomo, słynne włoskie danie można zamówić w kilku wariantach. Przykładowo rozmiary pizzy w Muzycznej dzielą się na średni (28 cm), duży (35 cm) i wielki (45 cm). Każdy z nich ma inną gramaturę. Na to, ile waży pizza, wpływ ma także jej rodzaj. Słynne włoskie danie można zamówić w wersji oszczędnej w dodatki lub naładowanej nimi po brzegi. Odpowiedź na pytanie ile waży jeden kawałek pizzy, jest uzależniona również od grubości ciasta. Choć w Polsce największą popularnością cieszy się tzw. średni spód, można także spotkać się z cienkim lub grubym.

Rozmiar a waga pizzy

Jak już wspomnieliśmy, istnieje zależność między tym, ile waży kawałek pizzy, a jej rozmiarem. Choć zasadniczo nie tylko wielkość słynnego włoskiego dania decyduje o jego gramaturze, można określić w przybliżeniu, ile gram ma pizza 32 cm albo ile waży pizza 30 cm itd.

Ile waży pizza 20 cm?

Pizza o średnicy 20 cm to najmniejsza propozycja w większości pizzerii. Jej średnia waga wynosi około 300-500 g, a więc stosunkowo niewiele. Wystarczy więc, aby zaspokoić głód jednej osoby – nie więcej.

Ile waży pizza 30 cm?

Pizza o średnicy 30 cm, czyli nic innego jak „średnia”, waży już znacznie więcej, bo około 800-1000 g. Bez problemu nada się na posiłek dla dwóch osób lub jednej wyjątkowo głodnej osoby 😉

Ile waży pizza o średnicy 32 cm?

Pizza, która ma średnicę 32 cm, również jest nazywana średnią. Jej gramatura wynosi w przybliżeniu 1000-1200 g. Warto jednak pamiętać, że waga słynnego włoskiego dania ostatecznie zależy także od rodzaju użytych dodatków oraz grubości ciasta. Przy tym poszczególne pizzerie mogą stosować różne proporcje składników, co również wpływa na to, ile waży pizza.

Aby obliczyć, ile gram ma kawałek pizzy, należy podzielić powyższe wartości przez liczbę fragmentów, na które zostało pokrojone słynne włoskie danie. Jednak najlepszym sposobem do ustalenia gramatury jakiegokolwiek dania jest waga kuchenna. Warto wyposażyć się w nią, zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie i liczymy kalorie. Z takim urządzeniem będziemy mogli dokładnie określić, ile waży kawałek pizzy, a także inne potrawy, które chodzą w skład naszego menu.