Pizza z szynką, ale jaką? Najlepsze rodzaje szynki do pizzy

Pizza z szynką to dość ogólnikowe określenie. Tymczasem istnieje naprawdę wiele rodzajów wędlin i innych wyrobów mięsnych, które można położyć na słynnym włoskim daniu. Jaka szynka do pizzy sprawdzi się najlepiej? Cotto, parmeńska, czy bresaola? Podpowiadamy!

Jaką szynkę daje się na pizzę?

Na pizzy można położyć przeróżne wędliny, począwszy od typowo włoskich, jak szynka cotto, szynka parmeńska, szynka bresaola, salami, pepperoni, poprzez niemieckie, jak szynka szwarcwaldzka i kończąc na polskich, jak szynka szynkowa czy boczek.

To, jaka szynka na pizzę zostanie użyta, zależy od preferencji kucharza, zwyczajów kulinarnych w danym regionie, a także pozostałych składników, które wchodzą w skład kompozycji. Przygotowując słynne włoskie danie, należy tak dobierać smaki ciasta, sosu pomidorowego, sera, wędlin i warzyw, aby idealnie ze sobą współgrały. Sprawdź, jaka szynka do pizzy będzie najlepsza.

Przeczytaj też, jaki ser do pizzy wybrać

Pizza z szynką włoską

Zdaniem wielu najlepsza szynka do pizzy to ta włoska. I nie ma się co dziwić, ponieważ mieszkańcy Słonecznej Italii kładą ogromny nacisk na wysoką jakość składników wykorzystywanych w swoich potrawach. Ich wędliny mogą być zarówno delikatne, jak i wyraziste, ale jedno jest pewne – nie mają sobie równych, jeśli chodzi o smak. Dowodem na to może być fakt, że pizza z szynką parmeńską na dobre wpisała się nie tylko w lokalne, ale i międzynarodowe menu. Zwłaszcza w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Pora jednak przejść do rzeczy: jaka szynka do pizzy włoskiej sprawdzi się najlepiej?

1. Szynka cotto

Pizza z szynką cotto stanowi doskonałą propozycję dla fanów łagodnych potraw. Jest to bowiem wędlina gotowana, dzięki czemu ma niezwykle delikatny smak. Można ją spotkać na wielu włoskich pizzach, na przykład cottto e mascarpone lub prosciutto e funghi.

2. Szynka bresaola

Jaka szynka na pizzę włoską? Świetnym wyborem będzie ta długo dojrzewająca, np. bresaola. Wytwarza się ją z wołowiny, którą przechowuje się w roztworze solankowym przez 10 do 15 tygodni, a następnie w chłodnym miejscu przez kolejne 8 do 12 tygodni. Z czym dobrze komponuje się pizza z szynką dojrzewającą? Doskonale będzie smakowała się ze świeżą zieleniną, np. rukolą oraz parmezanem. Trzeba jednak pamiętać, aby dodać ją do reszty składników dopiero po upieczeniu.

3. Szynka parmeńska

Jak już zostało wspomniane, pizza z szynką parmeńską należy do tych, które cieszą się na świecie, a zwłaszcza w Polsce, ogromną popularnością. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza wędlinie robionej z udźca wieprzowego. Jest ona surowa, ponieważ jedyna obróbka, której podlega, polega na podsuszaniu. Czy szynkę parmeńską piecze się na pizzy? Nie ma takiej konieczności. Najlepiej smakuje w towarzystwie świeżych warzyw, twardego, tartego sera oraz oliwy z oliwek.

Pizza z szynka - jaka wybrać?

4. Salami

Nie tylko pizza z szynką należy do słynnych włoskich specjałów. Mieszkańcy Słonecznej Italii rozsmakowali się także w dodatku, jakim jest kiełbasa salami wytwarzana z wieprzowiny. Ma ona charakterystyczny smak, ale wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie jest ostra. W przeciwieństwie do innej popularnej we Włoszech kiełbasy – pepperoni.

5. Pepperoni

Wśród fanów pizzy można znaleźć wielu amatorów ostrych dodatków. Propozycją, która z pewnością wpisze się w ich gust kulinarny, jest pikantna kiełbasa pepperoni. Robi się ją z mięsa wołowo-wieprzowego z dodatkiem przyprawy z papryką peperoni.

Jaka szynka do pizzy? Pozostałe propozycje

Nie tylko Włosi mogą decydować o tym, jaka szynka jest najlepsza do pizzy. Wraz z rozpowszechnieniem się ich słynnego dania na świecie pojawiło się wiele połączeń smakowych, wykorzystujących także inne rodzaje wędlin. Popularność zyskała pizza z szynką szwarcwaldzką, a także pizza hawajska. Jaka szynka do pizzy hawajskiej jest najlepsza? W przypadku tego dania świetnie sprawdzi się popularna w Polsce wędlina szynkowa.

Masz ochotę na pizzę z szynką? Zapraszamy do naszego lokalu. W Menu Pizzerii Muzycznej znajdziesz Pop, Classic, Italo Disco, Soul i wiele innych propozycji z tym dodatkiem.