Klasyczne rodzaje pizzy w Muzycznej. Mamy coś dobrego dla fanów tradycyjnych smaków!

Pizza jest daniem popularnym na całym świecie, podawanym w przeróżnych smakach i formach. Choć z biegiem lat wykształciło się wiele jej wariantów, wiele osób wciąż pozostaje wiernymi tym oryginalnym. Jakie są klasyczne rodzaje pizzy i czy można je zjeść w Muzycznej?

Pizza klasyczna, czyli jaka?

Na początku wypadałoby wyjaśnić, co to jest pizza klasyczna. W końcu popularne pojęcie można interpretować na wiele sposobów. Mówiąc o klasycznej pizzy, większość osób ma na myśli przepis inspirowany tradycją włoską – i bardzo dobrze. Właśnie wersja wywodząca się ze Słonecznej Italii uchodzi bowiem za tę najbardziej oryginalną. Jednak i we Włoszech można spotkać nietypowe odmiany słynnego dania. Jakie są więc klasyczne rodzaje pizzy?

O tym, jak zrobić klasyczne ciasto na pizze, przeczytasz w artykule „Jak zrobić idealną pizzę? Poznaj 4 najważniejsze zasady”.

Klasyczne rodzaje pizzy

Klasyczna pizza to między innymi:

1. Margherita

Pizza MinimalJak nazywa się pizza z samym serem? To oczywiście Margherita, czyli najbardziej klasyczna z pizz. Śmiało można ją uznać za ulubione danie Włochów, chociaż także w Polsce cieszy się ogromną popularnością – nie tylko z uwagi na swoją prostotę, ale także… atrakcyjną cenę. Jakie składniki ma pizza Margherita? Znajduje się na niej sos pomidorowy, ser oraz świeża bazylia. W Pizzerii Muzycznej Margherita nosi nazwę „Minimal”, nawiązując do gatunku muzycznego opartego na prostych, minimalistycznych aranżacjach.

2. Prosciutto e funghi

Pizza ClassicKolejna pizza klasyczna to pozycja o skomplikowanej nazwie Prosciutto e funghi (z szynką i grzybami). We Włoszech można ją najczęściej zamówić w wersji z szynką gotowaną lub szynką surową, która ląduje na wierzch dopiero po upieczeniu dania. W Polsce obowiązkowym składnikiem tej pizzy jest również szynka, a także ser i pieczarki. Pizzeria Muzyczna oferuje Prosciutto e funghi pod nazwą „Pop”, ponieważ swoją popularnością dorównuje gatunkowi muzycznemu, który rozbrzmiewa w niejednym radiu.

3. Quattro formaggi

Pizza SymfoniaKlasyczne rodzaje pizzy obejmują również Quattro formaggi, czyli pizzę „cztery sery”. Doceniają ją przede wszystkim wielbiciele delikatnych, a jednocześnie wyrazistych, kremowych kompozycji. Co znajduje się na pizzy Quattro formaggi? Jak sama nazwa wskazuje, aż cztery rodzaje sera, które mogą być różne w zależności od lokalu. We Włoszech najczęściej sięga się po provolone, mozzarellę, gorgonzolę, parmigiano reggiano, provolone, fontinę czy stracchino. W Muzycznej Quattro formaggi serwujemy z mozzarellą, goudą, rokpolem oraz camembertem. Jej nazwa „Symfonia” nawiązuje do kompozycji składającej się z kilku doskonale dopasowanych do siebie, a zarazem skontrastowanych części.

4. Diavola

Pizza SalsaNikt nie powiedział, że pizza klasyczna nie może być pikantna w smaku. Wystarczy spojrzeć na Diavolę, poza granicami Słonecznej Italii najczęściej nazywaną Salami lub Pepperoni. Jej głównym składnikiem jest właśnie pikantne salami (które wcale nie powstaje z osła, tylko z wieprzowiny), sos pomidorowy oraz ser. Diavola największą popularność zyskała w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Tam serwuje się ją jednak nie na chrupiącym i cienkim, ale bardzo grubym, puszystym cieście. W Pizzerii Muzycznej mamy swoją własną wersję Diavoli z dodatkiem pieczarek. Jej nazwa „Salsa” została zainspirowana gatunkiem muzycznym, w którym sekcja rytmiczna jest bardzo rozbudowana.

5. Frutti di Mare

Jaka jeszcze jest pizza klasyczna? Przepis na Frutti di Mare z pewnością zna każdy Włoch. Pizza z owocami morza w Słonecznej Italii uchodzi za jedną z najpopularniejszych. Co wchodzi w skład Frutti di Mare? Można na niej znaleźć sos pomidorowy i ser, a także składnik, któremu zawdzięcza swą wyjątkowość, czyli owoce morza. Zazwyczaj są to małże, krewetki, kalmary, posypane aromatycznymi przyprawami pietruszkowymi oraz czosnkowymi. Pizzeria Muzyczna nazwała Frutti di Mare „Szanty”, nawiązując do tradycyjnych pieśni żeglarskich.

Klasyczna pizza w Pizzerii Muzycznej

W Pizzerii Muzycznej wiemy, jak powinna wyglądać pizza klasyczna. Dlatego też wszystkie składniki sprowadzamy od lokalnych dostawców i dbamy o ich świeżość. Bardzo starannie szkolimy również naszych pizzaiolo, tak aby przygotowywali pizzę zgodnie z włoską tradycją. Wszystko w trosce najwyższą jakość, wyjątkowy smak i zadowolenie klienta!

Masz ochotę na klasyka? Zapoznaj się z menu Pizzerii Muzycznej i złóż zamówienie!