Jedzenie w nocy – czy faktycznie jest szkodliwe? Czy można jeść pizzę na noc?

Mówi się, że jedzenie w nocy szkodzi zdrowiu. Tymczasem wszystko zależy od częstotliwości nocnego podjadania, a także godziny czy rodzaju posiłku. Pizza, przy zachowaniu pewnego umiaru oraz jedzona odpowiednio wcześnie przed zaśnięciem, może być spożywana na noc, wtedy też smakuje najlepiej.

Jedzenie w nocy – zdrowe czy nie?

Mnóstwo osób zastanawia się, czy jedzenie na noc jest zdrowe. Tyle się przecież mówi o szkodliwości późnego podjadania. Zdaniem internetowych ekspertów jedzenie w nocy powoduje nadwagę i otyłość oraz sprzyja pojawieniu się problemów zdrowotnych, takich jak zaparcia, zgaga czy niestrawność. W dodatku przekłada się na dolegliwości niesomatyczne, prowadząc do obniżenia nastroju, wyrzutów sumienia, a w skrajnych przypadkach nawet depresji. Tymczasem rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej. Jedzenie nocą może być szkodliwe dla zdrowia, ale nie musi. Jeśli wybierze się odpowiedni rodzaj posiłku oraz spożyje go odpowiednio wcześnie, uniknie się nieprzyjemnych konsekwencji. Pytanie nie powinno zatem brzmieć: czy można jeść w nocy, tylko co jeść na noc i kiedy. Właśnie tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Głodny? Sprawdź, co oferuje nasza nocna pizzeria we Wrocławiu!

Co jeść na noc, a czego nie jeść?

Jedzenie w nocy ma różne oblicza. Aby określić szkodliwość wieczornego podjadania, warto podzielić potrawy na te dozwolone i niedozwolone. Co można jeść na noc? Najlepszym wyborem będą potrawy lekkostrawne. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza mleko, jaja, banany czy pestki dyni. Zawierają bowiem tryptofan, czyli aminokwas wspierający produkcję melatoniny. Jest to hormon odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego rytmu dobowego organizmu, a więc także uregulowanie snu. Czego nie jeść na noc? W teorii późnym wieczorem lepiej unikać spożywania ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza słodyczy, fast foodów, dań pikantnych oraz wysokobiałkowych. Zaburzają one procesy trawienne oraz sprawiają, że jakość nocnego wypoczynku znacznie się obniża. Pytanie, czy na pewno? Odpowiedź na pytanie, co jeść na noc nie jest tak jednoznaczna. W praktyce to, jak dane danie oddziałuje na ludzki organizm, zależy od wielu czynników.

Od czego zależy, co można jeść na noc?

Nie da się ukryć, że jedzenie w nocy zazwyczaj szkodzi zdrowiu. Natomiast wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby bez wyrzutów sumienia spożywać wieczorem wszystko, na co ma się ochotę. Za przykład można wziąć, chociażby pizzę. Danie uwielbiane na całym świecie zawiera dużo kalorii i uchodzi za ciężkostrawne. A więc czy pizza na noc jest zdrowa? To zależy. Zjedzona w nadmiarze, pół godziny przed zaśnięciem z pewnością przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Natomiast przy zachowaniu umiaru oraz odpowiednio wczesnym spożyciu, będzie w pełni zdrowym daniem. Gdy mowa o szkodliwości nocnego podjadania najważniejsza jest bowiem wielkość ostatniego posiłku oraz czas, który upłynął od jego zjedzenia. Sam rodzaj ma drugorzędne znaczenie!

Czy można jeść pizzę na kolację?

Czy można jeść pizzę na kolację? Jak najbardziej! Mitem jest przekonanie, że ostatni posiłek należy spożyć o 18:00. Żadna konkretna godzina nie powinna wyznaczać granicy, po której spożywanie pokarmów nie jest już dozwolone. Kładzenie się spać głodnym prowadzi bowiem do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, m.in. zaburzenia jakości snu, wybudzania się i podjadania. Pizzę można zjeść na kolację, ale nie bez ograniczeń. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 3 godziny przed zaśnięciem, aby organizm miał czas na jego strawienie. Istotna jest także wielkość posiłku. Należy stosować umiar, w przeciwnym razie narazi się na obciążenie układu pokarmowego. Optymalna ilość pizzy na kolację to 3 kawałki mniejszego rozmiaru oraz 1-2 kawałki większego.

Pizza Italo Disco

Jedzenie nocą – Wrocław

Co jeść na noc? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W końcu każdy lubi inne jedzenie nocą. Wrocław jako miasto słynące z bogatej oferty gastronomicznej ma wiele do zaoferowania. Jednak w późnych godzinach największym zainteresowaniem bez wątpienia cieszą się pizzerie. Wśród nich prym wiedzie Muzyczna – ze względu na wysoką jakość, szeroki wybór pozycji w menu, ekspresową dostawę i wiele możliwości zamawiania.

Przeczytaj też: Jak powstaje pizza w Pizzerii Muzycznej?

Masz ochotę na jedzenie w nocy? Wrocław to Twoje miasto? Pobierz aplikację, sprawdź menu Pizzerii Muzycznej i przekonaj się, jak proste może być zamawianie!