Jak zrobić idealną pizzę? Poznaj 4 najważniejsze zasady
Chyba każdy z nas ma swój ulubiony smak pizzy, odpowiadający jego preferencjom co do kompozycji składników czy grubości spodu. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad przygotowywania tego dania, dzięki którym zawsze będzie przepyszne. Jak zrobić idealną pizzę? Przedstawiamy 4 praktyczne wskazówki!
Idealne ciasto na pizzę – jakie powinno być?
Idealne ciasto na pizzę powinno być w środku miękkie, a na brzegach chrupiące. Do osiągnięcia takiego efektu potrzebna jest mąka pszenna typu 00. Aby nadać ciastu delikatności, należy przesiać ją przez sito. Kolejnym ważnym składnikiem są drożdże – najlepiej sięgnąć po te świeże i wysokiej jakości.
Chcąc zrobić idealne ciasto na pizzę, do drożdży musimy dolać ciepłą wodę, co pozwoli im wyrosnąć. Istotne jest, aby nie przesadzić z ilością spulchniaczy, ponieważ mogą zepsuć danie. Zasada „im mniej, tym lepiej” sprawdzi się tutaj najlepiej! Dokładne instrukcje na temat tego, jak przygotować drożdże do pizzy, prezentujemy poniżej.
Ciasto na pizzę – drożdże są konieczne!
Gdy przygotowuje się ciasto na pizzę, drożdże są składnikiem, którego nie można pominąć. Mają one bowiem zdolność do fermentacji, czyli reakcji chemicznej, polegającej na przekształceniu cukrów zawartych w cieście w alkohol oraz dwutlenek węgla. W wyniku tego procesu pizza z drożdży zwiększa swoją objętość niemal dwukrotnie. Ciasto staje się puszyste i lekkie, co sprawia, że pizza na drożdżach jest elastyczna oraz łatwa do rozwałkowania.
Jakie drożdże do pizzy?
Skoro już wiadomo, że pizza na drożdżach rośnie doskonale, pozostaje pytanie, jakie wybrać? W sklepach dostępne są aż 3 rodzaje:
· świeże drożdże
Przygotowując ciasto na pizze, świeże drożdże może być nieco trudniej dostać. Jednak w większości supermarketów da się je bez większego problemu znaleźć w lodówce, zazwyczaj w pobliżu wyrobów mlecznych. Ich konsystencja jest nietypowa, bo przypomina kawałek gąbki. A jakie mają właściwości? Są szybsze oraz silniejsze od drożdży suszonych, w dodatku wcale nie trzeba przygotowywać z nich rozczynu – można je dodać bezpośrednio do mąki. Trzeba jednak pamiętać, że świeże drożdże należy przechowywać w lodówce, a ich okres ważności jest krótszy niż suszonych odpowiedników.
· suszone drożdże aktywne
Pizza z suszonych drożdży aktywnych to kolejna z możliwości. Wymaga ona od kucharza nieco więcej pracy. Drożdże należy bowiem aktywować w ciepłej w wodzie z dodatkiem cukru. Dopiero gdy zaczną się pienić, będą gotowe do użycia. Ich zaletą jest dłuższy okres przechowywania w porównaniu do drożdży świeżych.
· drożdże instant
Jakie drożdże do pizzy? Jedną z opcji są te instant, przybierające postać niewielkich granulek. Nie trzeba z nich przygotowywać rozczynu ani aktywować, co jest sporym ułatwieniem. Pizza z drożdżami w proszku powstaje ekspresowo – wystarczy dodać je do mąki oraz pozostałych suchych składników. Mają więc krótszy czas przygotowania niż suche drożdże aktywne, ale podobny okres przydatności.
Gdy robi się ciasto na pizzę, drożdże należy wybrać na podstawie indywidualnych preferencji. Kierując się włoską tradycją, lepiej jednak zdecydować się na świeże, ponieważ mieszkańcy Słonecznej Italii w kuchni nie uznają dróg na skróty. Pizza na drożdżach z zaczynu jest według nich dużo smaczniejsza.
Jak przygotować drożdże do pizzy?
W przypadku wybrania wersji z zaczynem istotne jest, aby dowiedzieć się, jak rozrobić drożdże do pizzy. Czynność, która w teorii wydaje się bardzo skomplikowana, w rzeczywistości nie stanowi dużego wyzwania. Chociaż jak w większości sytuacji bywa – praktyka czyni tutaj mistrza! Jak rozpuścić drożdże do pizzy? Należy wziąć kubek o grubym szkle lub wysoką szklankę – taką, aby wytrzymała energiczne mieszanie. Następnie trzeba wkruszyć do niej drożdże i dodać do nich niewielką ilość wody o odpowiedniej temperaturze (między 30 a 40 stopni Celsjusza), a potem mąkę. Całość pozostaje intensywnie wymieszać aż do momentu, w którym na powierzchni pojawią się bąble. Wtedy można odstawić zaczyn do nagrzanego i nieprzewiewnego miejsca. 15-20 minut – tyle czasu będzie potrzebowało do wyrośnięcia ciasto na pizzę. Drożdże zamienią się wówczas w delikatną piankę, a zaczyn ulegnie zwiększeniu nawet dwukrotnie. To będzie moment, aby dodać go do mąki.
Ile daje się drożdży do pizzy?
Podczas przygotowania zaczynu niezwykle ważne jest to, ile drożdży do pizzy dodać. Ich zbyt mała ilość może bowiem spowodować, że ciasto nie wyrośnie, natomiast zbyt duża negatywnie wpłynie na jego smak i konsystencję. Podstawowa zasada brzmi, że ilość drożdży należy dobrać do ilości mąki. Przykładowo, jeśli ma się do dyspozycji 1 kg, trzeba użyć 10 g świeżych drożdży (jest to około 1/10 kostki o wadze 100 g). A ile drożdży na 500 g mąki? Pizza wyjdzie doskonale, gdy wykorzysta się około 5 g drożdży.
Dobre ciasto na pizzę to nie tylko drożdże
Jak zrobić dobre ciasto na pizzę? Chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy przyjrzeć się procesowi jego wyrabiania. Tradycja włoska nakazuje, aby zdać się tylko na własne ręce, a nie wałek czy maszynę. Ciasto należy wyrabiać bardzo długo, najlepiej około kilkunastu minut. Gotowe poznamy przede wszystkim po gładkiej konsystencji, łatwości formowania oraz braku kleistości.
Gdy już wyrobimy idealne ciasto na pizzę, trzeba umieścić je w misce nakrytej wilgotną ścierką i odstawić w ciepłe miejsce. Po godzinie powinno podwoić swoją objętość i nadawać się do tego, aby posmarować je sosem pomidorowym i ułożyć na nim składniki. A jak robimy ciasto w naszym lokalu? Sprawdź, jak powstaje pizza w Pizzerii Muzycznej!
Jak zrobić pyszny sos do pizzy?
Sekret idealnego sosu do pizzy tkwi w prawdziwych pomidorach. Powinno się je własnoręcznie obrobić i gotować na patelni tak długo, aż odparuje z nich woda. Do sosu pomidorowego warto dodać świeże zioła: bazylię, oregano i tymianek, a także pokrojony drobno czosnek. Wpłynie to na jego smak i aromat.
Jeśli zastanawiamy się jak zrobić pyszny sos do pizzy i mamy do wyboru: gotowy przecier pomidorowy oraz świeże pomidory, lepiej sięgnąć po to drugie. Przecier kupiony w sklepie nigdy nie będzie smakował tak dobrze, jak sos przygotowany w domu – nawet ten pozbawiony konserwantów czy polepszaczy smaku.
Zobacz i spróbuj najlepszej pizzy we Wrocławiu!
Idealna pizza – dobór składników
Na smak najlepszej pizzy zasadniczy wpływ mają także składniki. Wielu z nas myśli, że im więcej ich użyjemy, tym lepiej. Tymczasem w praktyce jest wręcz odwrotnie. Zbyt duża ilość dodatków na pizzy może sprawić, że ciasto będzie niedopieczone w środku, a na zewnątrz przypalone. Znacznie obniży to również walory smakowe dania. Lepszym wyborem jest wykorzystanie 3., maksymalnie 4. składników – jak nakazuje włoska tradycja.
Jak zrobić idealną pizzę z niewielką ilością dodatków? Na naszej liście zakupów koniecznie powinna znaleźć mozzarella. To właśnie ser stanowi przecież najważniejszy składnik pizzy. Poza nim warto postawić na warzywa – świetnie sprawdzą się zwłaszcza świeże pomidorki koktajlowe czy rukola. Jeśli lubimy mięsne dodatki, możemy sięgnąć po szynkę długodojrzewającą lub boczek. Dobrym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju owoce morza, np. krewetki, kalmary czy mule.
Przeczytaj też: Pizza z nietypowymi składnikami, czyli dlaczego warto próbować nowości
Jaka jest optymalna temperatura pieczenia pizzy?
Temperatura pieczenia pizzy w pizzerii wynosi nawet 500 stopni Celsjusza. Jeśli więc robimy to danie w domu i chcemy, żeby wyszło idealnie, powinniśmy ustawić piekarnik na maksymalną moc. Pizza, a zwłaszcza ta z najlepszej pizzerii, powinna spędzić w nim niewiele czasu – najlepiej kontrolować proces pieczenia samemu.
A jaka blacha do pizzy będzie najlepsza? Aby nasze danie dobrze się upiekło i miało okrągły kształt, warto kupić specjalnie do tego przeznaczoną formę. Jest ona wyposażona w małe dziurki – dzięki nim ciepło rozchodzi się równomiernie. Równie ciekawa opcja to także kamień do pieczenia pizzy, który dodatkowo wchłania nadmierną wilgoć.
Naszła Cię ochota na pyszną pizzę? Zapoznaj się z menu Pizzerii Muzycznej, aby znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie. Oferujemy pizze mięsne, wegetariańskie, z owocami morza – z pewnością jest z czego wybierać!