Mindful eating, czyli uważne jedzenie

W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez pracę i natłok codziennych obowiązków, nie poświęca się zbyt dużej uwagi jedzeniu. Większość osób nie myśli o tym, jak spożywać posiłki. Zazwyczaj jada się w pośpiechu, zachłannie pochłaniając każdy kęs, co ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na psychikę. Przeciwstawia się temu koncepcja mindful eating. Co to jest i jakie daje korzyści? Jak jeść uważnie?

Czym jest uważne jedzenie?

Uważne jedzenie (ang. mindful eating) polega na świadomym spożywaniu posiłku i poświęceniu całej swojej uwagi tylko tej czynności. Jest to dokładne przeżuwanie każdego kęsa i skupianie się na jego smaku, zapachu oraz teksturze, dzięki czemu można w pełni docenić daną potrawę. W mindful eating chodzi o rozpoznawanie potrzeb organizmu, a także zrozumienie powodów, dla których zdecydowało się sięgnąć po jedzenie. Poświęcenie tych kilku, kilkunastu minut uwagi tylko i wyłącznie na spożywanie posiłku może przełożyć się na wiele korzyści.

Mindful eating – korzyści

1. Poprawa procesu trawienia

Jakie korzyści zdrowotne daje mindful etaing? Zasady uważnego jedzenia skłaniają do wolniejszego spożywania pokarmu i jego dokładniejszego żucia, co stanowi pierwszy krok w procesie trawienia. To z kolei może przyczynić się do lepszego rozkładu pokarmu i efektywniejszego wchłaniania składników odżywczych, minimalizując takie problemy jak zgaga, wzdęcia czy niestrawność.

Sprawdź, ile trawi się pizza

2. Zwiększenie satysfakcji z jedzenia

Skupienie się na chwili obecnej oraz świadome doświadczanie smaków, zapachów i konsystencji potraw sprawia, że jedzenie staje się bardziej satysfakcjonujące. Dzięki mindful eating można w pełni docenić spożywany posiłek i wysiłek włożony w jego przygotowanie.

3. Lepsza kontrola nad wielkością porcji

Uważne jedzenie pomaga lepiej słuchać sygnałów wysyłanych przez ciało, takich jak uczucie głodu i sytości. Zapobiega to nadmiernemu spożywaniu pokarmów, co jest kluczowe w kontroli wagi oraz zapobieganiu problemom związanym z otyłością.

4. Redukcja stresu i poprawa zdrowia psychicznego

Mindful eating może być formą medytacji, redukując poziom stresu i lęku. Uważność pomaga bowiem przerwać cykl jedzenia emocjonalnego, w którym jedzenie jest sposobem na radzenie sobie z problemami oraz rozładowanie napięcia. Przyczynia się więc do ogólnej poprawy zdrowia psychicznego.

5. Zwiększenie świadomości żywieniowej

Regularne praktykowanie mindful eating zwiększa wiedzę na temat własnego ciała i jego reakcji na różne rodzaje pokarmów. Pozwala to lepiej zrozumieć, jakie składniki odżywcze są korzystne dla zdrowia i samopoczucia, a które mogą prowadzić do dyskomfortu czy problemów zdrowotnych.

Przeczytaj też: Wpływ pizzy na organizm i samopoczucie

Jedzenie pizzy

Jak jeść uważnie? 

Wcale nie tak łatwo jest przestawić się na uważne jedzenie. Dzisiejsze tempo życia, mnóstwo bodźców – to wszystko skutecznie odciąga uwagę od spożywania posiłków. Dlatego zmiany należy zacząć wprowadzać powoli i potem stopniowo wdrażać kolejne. Jak jeść uważnie?

  • Zwracaj uwagę na swoje ciało – przed rozpoczęciem jedzenia warto zastanowić się, czy na pewno odczuwa się głód. W trakcie także należy regularnie sprawdzać stan sytości, aby uniknąć przejedzenia. Spożywając posiłek, trzeba kierować się potrzebami organizmu, a nie nawykami czy presją społeczną.
  • Jedz powoli – nie wolno się spieszyć podczas jedzenia – lepiej robić to powoli, dokładnie przeżuwając, co pomoże w trawieniu i dodatkowo pozwoli rozkoszować się smakiem potrawy.
  • Wyeliminuj rozpraszacze – powinno się jeść w skupieniu, aby móc w pełni doświadczać posiłku. Z tego względu należy unikać spożywania potraw przed telewizorem, komputerem czy podczas korzystania z telefonu.
  • Obserwuj swoje reakcje – warto zwrócić uwagę na to, czy nawyki żywieniowe nie są powiązane z emocjami. Jeśli okaże się, że jedzenie stanowi sposób na rozładowanie napięcia – trzeba zacząć z tym pracować, np. na terapii.

Uważne jedzenie pizzy

Spożywanie pizzy zgodnie z zasadami mindful eating może wydawać się nieco niekonwencjonalne, biorąc pod uwagę, że często traktowana jest jako szybki obiad czy comfort food. Jednak praktykowanie uważnego jedzenia w przypadku słynnego włoskiego dania, podobnie jak i innych posiłków, daje szereg korzyści zdrowotnych, a także wpływa pozytywnie na psychikę oraz samopoczucie. Zapraszamy więc do Pizzerii Muzycznej we Wrocławiu i składania zamówień.