Powody, dla których pizza to świetny comfort food

Pod pojęciem comfort foodu kryje się jedzenie poprawiające nastrój. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że zaliczamy do niego również pizzę. W końcu po spożyciu już jednego kawałka tego dania automatycznie wraca nam dobry humor i zapominamy o wszystkich problemach. Dlaczego pizza jest świetnym comfort foodem? Przedstawiamy najważniejsze powody!

Comfort food – co to jest?

Określenie comfort food pojawiło się po raz pierwszy już w XX wieku. W dosłownym znaczeniu oznacza „jedzenie na pocieszenie”, czyli takie, po którego spożyciu poprawia nam się nastrój. Comfort food jest czymś innym dla każdego. Dla jednych może to być fast food, a dla innych domowy posiłek.

Comfort food i jego definicja

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co to jest comfort food. W końcu jego idea podlega indywidualnej ocenie i opiera się na czysto subiektywnych wrażeniach. Zdaniem niektórych osób, pod tym pojęciem kryje się jedzenie odnoszące się do przyszłości. Comfort food wiąże się dla nich z sentymentem, nostalgią oraz wspomnieniami, zwłaszcza tymi z dzieciństwa. Przypomina spotkania w gronie rodziny i bliskich czy podróże pełne nowych, ekscytujących doznań.

Według innych jedzenie na pocieszenie wcale nie musi przywoływać wspomnień z przeszłości. Comfort foodem nazywają oni swoje ulubione posiłki, po których spożyciu automatycznie poprawia się im humor. Zazwyczaj są to potrawy wysokokaloryczne typu fast food lub słodycze. Jedzeniem na pocieszenie mogą być jednak także dania serwowane w restauracjach lub przygotowywane w domu.

Czy pizza to comfort food?

Zastanówmy się, jak poprawić sobie nastrój jedzeniem. Oczywistym wyborem jest popularna na całym świecie pizza. Pełna ciągnącego się sera, aromatycznego sosu pomidorowego, na chrupiącym cieście, z dużą ilością dodatków… Nie ulega wątpliwości, że to danie w kilka sekund potrafi przegonić zły humor i sprawić, że zapominamy o wszystkich o problemach. Czy pizza może być więc comfort foodem? Oczywiście! Aby jednak poprawiła nam samopoczucie, warto umieścić na niej ulubione składniki, najlepiej kojarzące się z miłymi wspomnieniami. O pomysłach na ciekawe kompozycje dodatków pisaliśmy więcej w tym artykule.

Pizza jako jedzenie na pocieszenie

Wiemy już, co może poprawiać nastrój – pyszna, gorąca pizza. Warto jednak zastanowić się, co sprawia, że akurat to danie tak dobrze wpisuje się w definicję jedzenia na pocieszenie. Dlaczego pizza jest świetnym comfort foodem? Przedstawiamy 4 najważniejsze przyczyny!

Comfort food

1. Kombinacja składników

Pizza to comfort food nie bez powodu. Zamawiając ją, mamy możliwość wybrania wielu składników i komponowania ich na różne sposoby. Połączenie słodkiego ananasa z szynką, a może boczku z serem kozim? Każdy znajdzie tutaj swoje ulubione dodatki, dzięki którym jego nastrój poprawi się natychmiastowo! Jeśli chcemy zjeść pizzę, nie musimy jednak ograniczać się do mięsnych składników. Wiele restauracji, w tym Pizzeria Muzyczna we Wrocławiu oferuje bowiem przepyszne pizze jarskie, odpowiednich nie tylko dla wegetarian.

2. Uzupełniające się warstwy

Co może poprawić nastrój? Oczywiście pyszna pizza! Ma wyjątkowy smak, który zawdzięcza aż kilku uzupełniającym się warstwom. W końcu to danie nie tylko dodatki, ale także odpowiednio wypieczone ciasto, posmarowane sosem ze świeżych pomidorów i posypane wybranym rodzajem sera. Każdy składnik doskonale się tutaj komponuje z innymi, czego efektem są niezapomniane doznania smakowe, potrafiące przegonić nawet zły humor!

3. Łatwe dzielenie

Pizza ma okrągły kształt, co sprawia, że bardzo łatwo można się nią dzielić z innymi. Zamawiając to danie, zazwyczaj zapraszamy do siebie innych i wspólnie celebrujemy ulubiony posiłek. A nie od dziś wiadomo, że nic tak nie poprawia nastroju, jak towarzystwo innych osób – mamy więc kolejny argument za tym, dlaczego pizza jest świetnym comfort foodem!

4. Bogactwo kolorów

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, jak poprawić sobie nastrój, pizza zawsze będzie dobrym wyborem. A to dlatego, że poza oczywistymi doznaniami smakowymi, zapewnia również doznania wizualne. Pizza, niezależnie od rodzaju, zawsze pełna jest kolorów, tworzących kompozycję, która zachęca do jedzenia i sprawia, że na naszej twarzy automatycznie pojawia się uśmiech 😉