Sprawdź, jak organizm reaguje na zjedzenie kawałka pizzy
Po pizzę chętnie sięgają niemal wszyscy – mimo że uchodzi za danie wysokokaloryczne i niezdrowe. I jak z pierwszą z tych rzeczy trzeba się zgodzić, to już z drugą niekoniecznie. W poniższym artykule wyjaśnimy, ile trawi się pizza i czy rzeczywiście jest szkodliwa dla zdrowia.
Jak długo trawi się pizza?
To, ile trawi się pizza, zależy od ilości spożytego dania i indywidualnych predyspozycji organizmu. Niemniej zazwyczaj cały proces trwa około 3-4 godzin. W danym czasie człowiek nie odczuwa głodu, dlatego pizza uchodzi za danie wyjątkowo sycące i treściwe. Może więc być traktowana jako pełnowartościowy posiłek, a nawet posiłek przed lub po treningowy. Przeczytaj nasz artykuł „Siłownia a pizza”, aby dowiedzieć się więcej.
Pizza – trawienie krok po kroku
- Pierwsze 10 minut
Aby odpowiedzieć na pytanie, ile trwa trawienie pizzy, trzeba zacząć od samego początku. Przez pierwsze 10 minut od zjedzenia słynnego włoskiego dania odczuwa się ogromną satysfakcję, ponieważ w mózgu aktywowany jest ośrodek przyjemności i nagrody. Niedługo potem enzymy trawienne zdają sobie sprawę z tego, że do organizmu trafiła pizza. Trawienie poprzedza zwiększone wydzielanie śliny, a gdy jedzenie trafia do żołądka, ulega rozkładowi na składniki pokarmowe.
- 10-15 minut
W kolejnym etapie cukier wędruje do krwiobiegu, jednak jego poziom nie wzrasta gwałtownie dzięki obecności białka i tłuszczu (ich źródłem są głównie ser oraz mięsne dodatki). Jest to jedna z największych zalet pizzy, która sprawia, że może być jedzona przez diabetyków. Podczas jej spożywania trzeba jednak uważać, żeby nie być zbyt zachłannym. Słynne włoskie danie najlepiej jeść powoli, w przeciwnym razie może wywołać ból brzucha i wzdęcia.
- 15-20 minut
Temat pizza a trawienie wymaga też omówienia pod kątem wydzielania insuliny. Dzieje się to w 15-20 minucie od jej spożycia. Właśnie wtedy hormon odpowiedzialny za przemianę węglowodanów umożliwia komórkom zaabsorbowanie cukru i jego wykorzystanie jako energię. Nadmiar cukru jest natomiast przekazywany do wątroby i przekształcany w tłuszcz. Jeśli nie chce się przybrać na wadze, warto ograniczać więc ilość spożywanej pizzy.
- 30 minut
Ile trwa trawienie pizzy? Chcąc w pełni odpowiedzieć na zadane pytanie, trzeba skupić się na momencie, gdy organizm zaczyna odczuwać sytość. Ma to miejsce w 30 minucie od zjedzenia pizzy. Właśnie wtedy przestaje się wydzielać grelina, czyli hormon głodu, a trawienie zachodzi bardzo intensywnie. Rozłożony w jego wyniku tłuszcz wędruje do krwiobiegu jako trójglicerydy (ich poziom wzrasta na dobrych kilka godzin) i następnie trafia bezpośrednio do mięśni. Wówczas może być wykorzystany jako źródło energii lub trafić do komórek tłuszczowych i zostać zmagazynowany.
- 45-60 minut
To, ile trawi się pizza, docenią zwłaszcza osoby, które po posiłku lubią długo być najedzone. Nawet po godzinie od spożycia słynnego włoskiego dania poziom hormonu sytości jest na tyle wysoki, że nie ma się ochoty na żadną przekąskę. Co ciekawe, nie odczuwa się również senności ze względu na dużą zawartość białka i tłuszczu. Obecność węglowodanów na pizzy powoduje natomiast, że wzrasta poziom serotoniny – hormonu szczęścia.
- 3-4 godziny
Ile trwa trawienie pizzy? Cały proces można uznać za zakończony po około 3-4 godzinach. Wtedy żołądek jest pusty, a poziom cukru normuje się i rozpoczyna się wydzielanie hormonu głodu. Pojawia się ochota, aby coś przekąsić. Świetnym wyborem będzie wtedy sałatka, która odciąży układ pokarmowy po dość ciężkostrawnej pizzy.
Jeśli natomiast chodzi o szkodliwość pizzy dla organizmu, tutaj wszystko zależy od jej źródła. Przygotowana z mrożonki, pełna konserwantów i polepszaczy smaku nie będzie najlepszą opcją. Natomiast zamówiona w pizzerii może stanowić zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Wystarczy wybrać lokal, który wykorzystuje świeże produkty sprowadzane od lokalnych dostawców i wszystko od A do Z przygotowuje sam. We Wrocławiu tak działa Pizzeria Muzyczna. Sprawdź nasze lokalizacje i złóż zamówienie już dziś!