Fakty i mity o pizzy. Czy wiesz o tym, że…?

Jednym z najczęściej wybieranych przysmaków na świecie jest pizza. Fakty i mity na temat tego dania dotyczą rozmaitych kwestii, począwszy od jego historii, po korzyści dla zdrowia. Które z tych stwierdzeń są prawdziwe, a które nie? Przedstawiamy najczęściej spotykane fakty oraz mity o pizzy.

1. Czy pizza to danie typu fast food?

Mity na temat pizzy warto zacząć od tych najczęściej spotykanych, czyli stwierdzenia, że pizza stanowi danie typu fast food. Nie jest to jednak prawda, ponieważ szybką żywność cechuje czas realizacji zamówienia maksymalnie do 5 minut. Aby zaserwować danie tak ekspresowo, pracownicy restauracji korzystają z już wcześniej przygotowanych półproduktów, które zazwyczaj wystarczy tylko podsmażyć czy podpiec. Choć w pizzeriach sytuacja może wyglądać podobnie – ciasto wyrabia się zawczasu i formuje w kulki, a składniki są uprzednio pokrojone, sam proces rozpoczyna się „od zera”. Do robienia pizzy nie używa się przecież produktów poddanych wcześniej obróbce termicznej, tylko świeżych owoców, warzyw i innych dodatków, własnoręcznie krojonych przez pracowników pizzerii. Mimo tego, że pizza powstaje stosunkowo szybko od momentu złożenia zamówienia – zazwyczaj w 10-15 minut, nie może być zatem zaliczana do dań typu fast food.

2. Czy pizza jest niezdrowa?

Mity o pizzy, z którymi można się bardzo często spotkać, odnoszą się do tego, że szkodzi zdrowiu. Tymczasem słynny placek posiada składniki, które mają pozytywny wpływ na organizm. Na przykład likopen zawarty w sosie pomidorowym i oliwkach ma właściwości antyoksydacyjne, a warzywa umieszczane na pizzy stanowią cenne źródło witamin oraz składników odżywczych. Równie ważny dla zdrowia człowieka jest sam ser, ponieważ zawiera witaminy z gruby B oraz wapń. To, czy pizza nam szkodzi, zależy od procesu jej przygotowywania – najlepsza będzie taka zamówiona w pizzerii lub zrobiona w domu. Aby zadbać o swoje zdrowie, należy unikać produktów mrożonych, ponieważ posiadają wiele konserwantów i polepszaczy smaku. Pozostałe mity o pizzy odnoszące się do jej wpływu na ludzki organizm znajdziesz w naszym ostatnim artykule.

3. Czy pizza jest tucząca?

Mówi się, że jednym z najbardziej tuczących dań jest właśnie pizza. Fakty i mity odnoszące się do tego stwierdzenia ciężko jednoznacznie ustalić. A to dlatego, że wszystko zależy od ilości zjedzonej pizzy. Danie to niewątpliwie należy do wysokokalorycznych – jeden kawałek placka o średnicy 32 cm ma około 170 kcal. Niemniej jednak, jeśli zjemy ich tylko cztery, dostarczymy organizmowi około 680 kcal, co stanowi odpowiednik typowej porcji obiadowej. To, czy pizza będzie powodowała wzrost wagi, związane jest także z kalorycznością umieszczonych na niej składników. Jeśli nie chcesz przytyć, wybieraj pizzę z dodatkiem świeżych warzyw, np. rukoli, brokuła czy pomidorów, a także zadbaj o odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

4. Historia pizzy sięga czasów starożytności

Wiele osób uważa, że to właśnie z Włoch pochodzi pizza. Fakty są jednak inne, ponieważ ten słynny wypiek był znany już w czasach starożytnej Grecji. Wiele wieków temu mieszkańcy tego państwa przygotowywali pszenne placki, które smarowali oliwą i czosnkiem, a do tego posypywali świeżymi ziołami. Niedługo potem zwyczaj ten przejęli od nich Rzymianie, nazywając danie foccacia. Jako że pizza była niezwykle prosta i tania w przyrządzeniu, rozsmakowali się w niej przede wszystkim przedstawiciele biedoty i chłopstwa. Dopiero gdy do Europy sprowadzono pomidory, pokochały także wyższe warstwy społeczne. Więcej o historii tego pysznego placka pisaliśmy w tym artykule. Jeśli chcesz poznać najważniejsze fakty o pizzy i jej dzieje na przestrzeni lat, zapraszamy do lektury.

Pizza Szanty

5. Najpopularniejsza potrawa na świecie – pizza

Chyba nie ma na świecie osoby, która oprze się takiemu daniu jak pizza. Fakty mówią same za siebie – ten pszenny placek stanowi obecnie najpopularniejszy przysmak na całej kuli ziemskiej. Miliony ludzi pokochało pizzę do tego stopnia, że uznawana jest za niezwykle ważny element spotkań towarzyskich. Nie może zabraknąć jej podczas imprez, oglądania meczu z kolegami, czy nadrabiania zaległości filmowych. Łatwość dzielenia i zamawiania słynnego placka sprawia, że króluje nie tylko podczas chwil wspólnie spędzonych ze znajomymi. Pizza to przecież idealna propozycja na dni, w których nie chce nam się gotować, a mamy ochotę zjeść coś smacznego. Jeśli i Ty jesteś fanem tego dania, sprawdź nasz wcześniejszy tekst, w którym przedstawiliśmy najciekawsze fakty o pizzy. Dowiesz się z niego między innymi, jaki był największy placek na świecie i dlaczego pizza hawajska nie pochodzi z Hawajów.
Zapraszamy na najlepszą pizze we Wrocławiu!