Włoskie zwyczaje związane z jedzeniem

Mogłoby się wydawać, że Włosi nie przepadają za zasadami, ale w kuchni wprost je uwielbiają. Wybierając się do ich kraju, warto poznać najważniejsze zwyczaje związane z jedzeniem, aby uniknąć wpadki, mogącej skutkować późniejszym zażenowaniem. Zamówienie pizzy hawajskiej czy posypanie makaronu parmezanem w Polsce raczej nie zwróci uwagi, ale w Słonecznej Italii może zostać odebrane jako faux-pas.

Co włosi jedzą na śniadanie?

Kultura Włoch bez wątpienia różni się od naszej. Dlatego też przyjeżdżając do tego kraju, nie można spodziewać się śniadania podanego na sposób polski. Typowy włoski pierwszy posiłek składa się z kawy typu cappuccino lub café latte oraz czegoś słodkiego – rogalika z ciasta francuskiego, rożka z nadzieniem, bądź chleba z dżemem.

Jeśli komuś nie odpowiada, co Włosi jedzą na śniadanie, zawsze może wybrać hotel, który oferuje kuchnię kontynentalną lub po prostu zaopatrzyć się w ulubione produkty w pobliskich sklepach. Nie brakuje w nich serów, wędlin czy jajek, charakterystycznych dla kuchni polskiej.

Popularne włoskie przekąski

W kraju takim jak Włochy, jedzenie celebrowane jest o każdej porze dnia. Po lekkim śniadaniu, zazwyczaj około południa, przychodzi czas na szybką przekąskę. Tzw. appetizer to zazwyczaj sprzedawana w kawałkach pizza, klopsy z bakłażana, arancini, czyli ryżowe kulki smażone w panierce, faszerowane warzywa lub sałatki. Zdarza się również, że Włosi zamawiają na szybką przekąskę danie makaronowe.

Co Włosi jedzą na obiad?

Nie da się wprost odpowiedzieć na pytanie, co włosi jedzą na obiad. W Słonecznej Italii je się bowiem tylko obiadokolację w godzinach wieczornych. Posiłek trwa najczęściej kilka godzin, a na stole pojawia się mnóstwo potraw. Pierwsza jest oczywiście przystawka, która ma na celu pobudzenie apetytu. Zazwyczaj składają się na nią sery, wędliny, czasem zupa. Następnie przychodzi kolej na danie główne, przygotowywane na bazie makaronu, ryb, mięsa i warzyw – grillowanych lub pieczonych. Posiłek kończy deser w postaci lodów, tiramisu, panna cotty, podany w towarzystwie aromatycznego espresso.

Zwyczaje żywieniowe Włochów

Istnieją pewne zwyczaje Włochów związane z jedzeniem, o których szczególnie warto pamiętać, przebywając w ich kraju. Dotyczą one między innymi:

  • Pizzy

pizza hawajskaPizza uchodzi za tradycyjne danie kuchni włoskiej, jednak z czasem zaczęła żyć swoim życiem. Odmian takich jak hawajska czy góralska nie znajdziemy w menu mieszkańców Słonecznej Italii. Zwyczaje żywieniowe Włochów opierają się na prostocie i wykorzystaniu regionalnych składników, dlatego do najpopularniejszych rodzajów pizzy należy Margherita, Marinara, Quattro Formaggi oraz Capricciosa.

Warto pamiętać, że we Włoszech nie smaruje się pizzy sosami. Prosząc w restauracji o dip ostry lub czosnkowy, można narazić się na kulinarne faux-pas. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku keczupu.

Koniecznie zobacz, jakie pizze dla Ciebie przygotowaliśmy w naszym menu!

  • Używania sztućców

W kraju takim jak Włochy, jedzenie makaronu nożem oraz widelcem uchodzi za powszechne zjawisko wśród turystów. Mieszkańcy słonecznej Italii uznają jednak inny sposób posługiwania się sztućcami. Jak włosi jedzą spaghetti? Samym widelcem, sprawnie nawijając makaron wokół niego okrężnymi ruchami. Noża używają tylko do krojenia lasagne. W Polsce obowiązują nieco inne zwyczaje, jeśli chodzi o jedzenie włoskich potraw. Więcej o tym można przeczytać w jednym z naszych artykułów.

  • Posypywania makaronu serem

Za międzynarodową popularność makaronu, a zwłaszcza spaghetti odpowiadają właśnie Włochy. Jedzenie tego rodzaju potrawy zazwyczaj wiąże się z posypywaniem go dużą ilością parmezanu. Okazuje się jednak, ze zgodnie z włoską tradycją nie każdy makaron można połączyć z serem. Wyjątkami są między innymi danie rybne oraz z owocami morza.

Wpadnij na włoską pizzę do Pizzerii Muzycznej

Panujesz odwiedzić Włochy? Kultura i obyczaje tego kraju powinny być Ci znane. W Polsce natomiast nie musisz się nimi kompletnie przejmować. Choć obowiązują u nas pewne zasady dotyczące spożywania włoskich potraw, przebywając w lokalu, w którym panuje luźny klimat, każdy może jeść, jak chce 😉

Po pyszną pizzę zapraszamy oczywiście do Pizzerii Muzycznej. Podobnie jak mieszkańcy Italii serwujemy ją z oliwą, w kilku smakach do wyboru, a także z sosami, które sami przygotowujemy. Masz ochotę na czosnkowy, pomidorowy łagodny lub ostry? Zapoznaj się z naszym menu i wybierz coś dla siebie z propozycji Pizzerii Muzycznej we Wrocławiu.