Fenomen pizzy z ananasem

Chyba żadne danie nie budzi tylu kontrowersji, co pizza z ananasem. Memy na jej temat wprost zalewają internet, dając wyraz oburzeniu, jak można połączyć ze sobą słodkie oraz słone składniki. Tymczasem okazuje się, że wielu Polaków uwielbia ten rodzaj pizzy i zamawia go bardzo często. Na czym polega fenomen hawajskiej? Wyjaśniamy!

Kontrowersyjna pizza z ananasem

Pizza z ananasem jest niczym sernik z rodzynkami – albo się ją kocha, albo nienawidzi. Przeglądając internet, można dojść do wniosku, że mało kto za nią nie przepada. Twórcy memów wyśmiewają wykorzystanie ananasa, podobnie rodowici Włosi, których zdaniem ten słodki składnik w ogóle nie pasuje do pizzy. Dane zebrane przez portal PizzaPortal.pl nie pozostawiają jednak złudzeń. Hawajska w zestawieniu najpopularniejszych rodzajów pizz zamawianych wśród Polaków w 2019 r. zajęła dumne piąte miejsce. Wyżej znalazły się tylko capricciosa, margherita, pepperoni i salami. Wniosek? Nie ma co brać dosłownie internetowych memów. Pizza z ananasem to danie, które mimo kontrowersji smakuje wielu osobom.

Masz ochotę na pizzę z ananasem? Zajrzyj do menu Pizzerii Muzycznej i wybierz rozmiar naszej hawajskiej idealny dla siebie!

Pizza hawajska – co musisz o niej wiedzieć?

Większość ludzi wychodzi z założenia, że pizza hawajska pochodzi z Hawajów, ale tak naprawdę powstała w Kanadzie. W dodatku za jej skomponowanie odpowiadał… Grek. Niejaki Sam Panopoulos w 1962 roku razem ze swoim rodzeństwem otworzył restaurację, które jako pierwsza zaserwowała pizzę z ananasem i szynką. Oryginalne połączenie składników wyjątkowo posmakowało gościom, a niedługo później stało się sławne na całym świecie.

Historia powstania pizzy z ananasem to jednak niejedyna ciekawostka na jej temat. Co jeszcze musisz wiedzieć o hawajskiej?

1. Pizza hawajska wzięła swoją nazwę od ananasów

Co się daje do pizzy hawajskiej? Podstawowym składnikiem jest oczywiście ananas, od którego grecki kucharz postanowił nazwać swoje flagowe danie.

2. Pizza z ananasem jest zainspirowana kuchnią azjatycką

Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale pizza hawajska powstała w wyniku połączenia smaków charakterystycznych dla kuchni azjatyckiej. Ananas uchodzi za niezwykle popularny składnik wielu wytrawnych dań Dalekiego Wschodu. Jego słodycz doskonale komponuje się z kwaśnymi, pikantnymi tonami, korzennymi przyprawami oraz mięsem, a zwłaszcza kurczakiem.

3. Pizza z szynką i ananasem nie została uznana oficjalnie przez Włochów

Zgodnie ze zwyczajem Włochów każda pizza podlega ocenie przez tamtejsze Stowarzyszenie Rolników, które wydało stosowne oświadczenie. Według niego pizza z szynką i ananasem nie jest daniem kuchni włoskiej, ponieważ jej podstawowy składnik nigdy nie miał swojego miejsca we włoskiej kulturze i tradycji kulinarnej. Do informacji postanowił ustosunkować się prezydent Hawajów, oficjalnie uznając ją za danie narodowe.

Co dodać do pizzy z ananasem?

Hawajska ma wiele odmian. Zazwyczaj składa się z ananasa i szynki, ale można nieco pokombinować z wykorzystaniem składników, aby stworzyć jej inne, równie smaczne wersje. Ciekawą propozycją jest na przykład pizza z ananasem, pieczarkami i szynką oraz pizza wegetariańska z ananasem. Obowiązkowy dodatek stanowi oczywiście ser.

Pizza Hawajska w Pizzerii Muzycznej we Wrocławiu

Pizza hawajskaPizza z szynką i ananasem uchodzi za standard niemal w każdej polskiej pizzerii. Nasz lokal jest jednak inny niż wszystkie. Mamy oryginalne pomysły na połączenia składników, zaczerpnięte prosto ze świata muzyki i nie boimy się eksperymentować. Dlatego też, gdy zadaliśmy sobie pytanie, co dodać do pizzy z ananasem, odpowiedź musiała być nietypowa. Ostatecznie wybór padł na kukurydzę, czyli dodatek prawie tak samo słodki, jak ananas. Jego obecność na pizzy nie sprawiła jednak, że danie wyszło mdłe, wręcz przeciwnie – smakuje jeszcze lepiej, zwłaszcza jeśli poleje się je naszym autorskim ostrym sosem dla równowagi. Hawajska w Muzycznej nosi dumną nazwę Italo Disko, ponieważ podobnie, jak kontrowersyjny gatunek muzyczny, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników 😉 My należymy do tych pierwszych!