Rekordy świata związane z pizzą

Pizza jest daniem, które uwielbia prawie każdy z nas. Pokochaliśmy ją za wyjątkowy smak, nieograniczone możliwości wyboru dodatków oraz łatwość zamawiania. Istnieją jednak osoby, które mają obsesję na punkcie tej popularnej włoskiej potrawy. Wykorzystują one pizzę do ustanawiania różnego rodzaju rekordów, w tym najbardziej prestiżowych – Guinnessa. Jaka była największa pizza na świecie? Kto pobił rekord Guinnessa w jedzeniu pizzy? Odpowiadamy!

Największa pizza na świecie

Gdzie powstała największa pizza świata? Rekord Guinnessa został pobity nigdzie indziej jak w Rzymie w 2012 r. Kucharze z włoskiej stolicy przygotowali danie o imponującej średnicy 3960 metrów. Do jego produkcji użyli aż 19,8 ton kg mąki, 1,5 tony masła, 8 800 litrów sosu pomidorowego, 210 l oleju roślinnego oraz 19 ton mozzarelli.

Największa pizza na świecie okazała się być ogromnym wyzwaniem od strony logistycznej. Wymagała pieczenia 5234 oddzielnych kawałków przez 48 godzin przy użyciu specjalistycznego sprzętu, nagrzanego do 300 – 500 stopni Celsjusza. Ale nie poszło to na marne! Po zaprezentowaniu największa pizza została bowiem pokrojona i przewieziona do ośrodków pomocy znajdujących się w Rzymie.

Najdłuższa pizza świata

Wiemy już, gdzie powstała największa pizza na świecie. Ale gdzie przygotowano najdłuższą? Okazuje się, że w miejscowości Fontana znajdującej się w Kalifornii. Tamtejsi kucharze upiekli pizzę o długości 1930 metrów, do czego zużyli ponad 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego i 1,5 ton sera mozzarella. W cały proces, który trwał ponad 14 godzin, zaangażowanych było aż 100 osób!

Najbardziej serowa pizza

Kolejny rekord związany z pizzą dotyczy samego sera. Ustanowił go właściciel lokalnej sieci australijskich pizzerii, Johny di Francesco. 5 września 2018 roku przygotował to danie ze 154 gatunkami serów!

Najdroższa pizza świata

O najdroższej pizzy świata pisaliśmy już jednym z naszych poprzednich artykułów. Od tego czasu jednak trochę się zmieniło. Obecnie najdroższa pizza świata serwowana jest przez restaurację znajdującą się w miejscowości Salerno we Włoszech. Kosztuje aż 12 000 dolarów, czyli około 45 00 zł! Jej przygotowaniem zajmuje się międzynarodowej sławy szef kuchni – Renato Viola, wraz ze swoim sommelier.

Najdroższa pizza świata zawdzięcza swoją sławę wykwintnym składnikom – trzem rodzajom kawioru, homarowi, rzadkim odmianom krewetek, organicznej mozzarelli oraz długiemu procesowi leżakowania ciasta, który trwa 72 godziny. Na wysoką cenę tego dania niewątpliwie wpływa również fakt, że podaje się je nie w restauracji, a w domu klienta – oczywiście w towarzystwie luksusowych alkoholi, takich jak koniak Remy Martin Louis XIII czy szampan Krug Clos Du Mesnil.

Najostrzejsza pizza na świecie

Najostrzejsza pizza na świecie serwowana jest w angielskiej miejscowości Saltdean. Skala Scoville’a, służąca do pomiaru ostrości potraw, przyznaje jej wynik aż 3 200 000 jednostek. Ile to wynosi? Można sobie łatwo wyobrazić – wartość papryczek jalapeno mieści się w przedziale 2500 – 8 000. Wyżej od najostrzejszej pizzy świata jest jedynie gaz pieprzowy, który ma 5 000 000 jednostek oraz kapsaicyna, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za pikantny smak papryczek chili (15 000 jednostek).

Rekord w jedzeniu pizzy

Zawody w jedzeniu pizzy na czas organizowane są od lat na całym świecie. Aby jednak rekord został wpisany do księgi Guinnessa, pojedynczy kawałek powinien ważyć minimum 150 gramów i zawierać ser oraz sos. Wymogi odnoszą się także do samego sposobu jedzenia. Danie musi być spożywane za pomocą noża i widelca, a nie rękami. W razie potrzeby można je popijać wodą.

Jeszcze do 2015 roku rekord guinnessa w jedzeniu pizzy należał do Kanadyjczyka o polskich korzeniach – Petera Czerwińskiego. Aby zjeść to danie o średnicy 30 cm, potrzebował on tylko 50 sekund. Jego imponujący wynik został jednak po jakimś czasie pobity. Pochodzący z Filipin Kevin Medina osiągnął znacznie krótszy czas – aż 32,28 sekund, ustanawiając tym samym nowy rekord w jedzeniu pizzy.

A może pyszna pizza z Muzycznej?

Pizza na ostroNajwiększa, najdłuższa, najostrzejsza – powyższe fakty o pizzy są niewątpliwie ciekawe, ale czytanie o nich tylko wzmaga apetyt na to pyszne danie. Jeśli i Ty nie możesz obejść się teraz smakiem, zapoznaj się menu Pizzerii Muzycznej i złóż zamówienie w najbardziej dogodny dla siebie sposób. Nasze lokalizacje rozmieszczone w różnych punktach we Wrocławiu, dlatego z pewnością uda Ci wybrać lokal blisko Twojego miejsca zamieszkania. To co, spróbujesz naszej pizzy we Wrocławiu? 😉