5 ciekawostek o pizzy, które mogą Cię zaskoczyć

Chyba nie ma drugiego tak popularnego dania jak pizza. Ciekawostki dotyczące tej pysznej potrawy skrywają wiele tajemnic, dlatego warto poznać najważniejsze z nich. Skąd pochodzi pizza? Jaki był największy placek na świecie? – dzięki nam poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Przedstawiamy ciekawostki o pizzy, o których nie miałeś pojęcia.

1. Pizza pochodzi ze starożytnej Grecji

Jeśli chcesz poznać ciekawostki o pizzy, w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, skąd pochodzi ten słynny wypiek. Choć pizza uchodzi za danie kuchni włoskiej, tak naprawdę była znana jeszcze w czasach starożytnej Grecji. Mieszkańcy tego kraju piekli proste placki z chleba i wody, które smarowali oliwą, czosnkiem oraz posypywali ziołami. Kulinarny zwyczaj przejęli od nich Rzymianie i nazwali go focaccia. Prawdziwa włoska pizza narodziła się natomiast w XVII wieku w Neapolu, kiedy do Europy sprowadzono pomidory i zaczęto robić z nich sos. Niedługo potem powstały pierwsze pizzerie. Gdy znany kucharz przygotował dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej pizzę inspirowaną włoskimi barwami narodowymi, którą nazwał od jej imienia „Margherita”, wypiek stał się popularny na cały świat.

2. Najdroższa pizza świata – ile kosztuje?

Jak myślisz, ile jesteś w stanie zapłacić za pyszną pizzę z dodatkami? Lepiej dobrze zastanów się nad odpowiedzią, ponieważ najwyraźniej niektórzy są w stanie wydać na ten wypiek prawdziwą fortunę. Najdroższa pizza na świecie jest podawana w restauracji znajdującej się w Nowym Jorku w USA – Industry Kitchen i kosztuje… 2700 dolarów! Na rekordowo drogim placku znajdują się płatki z 24-karatowego złota, francuski pasztet foie gras, najlepszy na świecie kawior, jadalne kwiaty i znany na całym świecie ser pleśniowy Stilton, pochodzący z Wielkiej Brytanii. Aby nadać daniu jeszcze więcej ekskluzywności, kucharz wypieka je na spodzie truflowym, do którego dodaje atrament z kałamarnicy. Najdroższą pizzę na świecie trzeba zamawiać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem, ponieważ mniej więcej tyle czasu kucharze muszą poświęcić na zdobycie składników.

3. Dlaczego pizza jest okrągła?

Jeśli zgłębiasz ciekawostki o włoskiej pizzy, na pewno zadajesz sobie pytanie, dlaczego jest okrągła. Według niektórych źródeł, przyczynili się do tego trzej wybitni matematycy, którzy chcieli stworzyć idealny placek, nie pomijając żadnej figury geometrycznej. Doszli zatem do wniosku, że pizza będzie miała kształt okrągły, jej kawałki trójkątny, natomiast pudełko prostokątny lub kwadratowy. Trudno jednoznacznie potwierdzić wiarygodność tej anegdoty, ale pewne jest to, że współczesna forma pizzy wynika głównie z wygody. Okrągły placek można z łatwością wkładać do pieca, transportować i dzielić, dlatego nie sposób wyobrazić sobie, aby miał inny kształt. Choć każda pizza na pierwszy rzut oka prezentuje się podobnie, dzięki autorskim recepturom w każdej pizzerii smakuje inaczej. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda pizza w Muzycznej, zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii. Co do smaku, musisz przekonać się sam 😉

4. Pizza hawajska nie pochodzi z Hawajów

Przedstawiając ciekawostki o pizzy, nie możemy pominąć pochodzenia pizzy hawajskiej. Jak się okazuje, historia tego placka jest pełna tajemnic. Według pewnych źródeł słynna kompozycja smakowa powstała dzięki greckiemu imigrantowi, Samowi Panopoulosowi, właścicielowi restauracji w Kanadzie. Pewnego dnia postanowił zrobić eksperyment i dodać nowe składniki do oryginalnego przepisu na pizzę. Wybór padł na słodkiego ananasa. Zamysł greckiego szefa kuchni polegał na tym, aby połączyć egzotyczny owoc z tradycyjnym smakiem włoskiego placka. Z czasem okazało się, że jego receptura przypadła do gustu milionom ludzi na całym świecie. W Muzycznej postanowiliśmy nadać słynnej pizzy hawajskiej nieco innego klimatu. W naszej „Italo Dico” znajdziesz również kukurydzę, która idealnie dopełnia smak słodkiego ananasa. Sprawdź w menu.

Pizza Italodisco

5. Największa pizza świata – gdzie powstała?

Jeśli chcesz poznać najważniejsze ciekawostki na temat pizzy, musisz koniecznie dowiedzieć się, jaka była największa pizza na świecie według księgi rekordów Guinnessa. Co ciekawe, najważniejsze osiągnięcia na tym polu nie należą do Włochów, a do Amerykanów. W miejscowości Fontana w stanie Kalifornia kucharze upiekli największy na świecie placek o długości 1930 metrów. Ilość składników, których użyto do produkcji tej pizzy robi wrażenie – ciasto ważyło 8 ton, sos pomidorowy 2.5 tony, a mozzarella 1.5 tony.