Jedzenie na poprawę humoru – dlaczego warto jeść pizzę?

Jedzenie na poprawę humoru to nie mit! Zostało naukowo udowodnione, że spożywanie niektórych produktów spożywczych pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka i poprawia nastrój. Wiele z nich można znaleźć na pizzy, dzięki czemu jest świetnym lekarstwem na jesienną chandrę. W poniższym tekście podpowiemy, co jeść na poprawę humoru i jak pobudzić wydzielanie hormonów szczęścia, m.in. dopaminy, serotoniny czy endorfin.

Jedzenie na poprawę humoru – o co tu chodzi?

Gdy człowiek jest głodny, staje się rozdrażniony i ma problemy z koncentracją. Natomiast po posiłku od razu czuje przypływ życiowej energii, a na jego twarzy pojawia się uśmiech. Zwłaszcza jeśli w menu było jedzenie na poprawę humoru. Co należy przez to rozumieć? Wszelkie produkty spożywcze i potrawy, które stymulują wydzielanie hormonów szczęścia, takich jak dopamina, serotonina czy endorfiny. Odpowiadają one za redukcję stresu, a także łagodzą ból, regulują gospodarkę hormonalną oraz temperaturę ciała. Im więcej organizm ich produkuje, tym większy poziom zadowolenia człowiek może osiągnąć.

Sprawdź też: Wpływ pizzy na organizm i samopoczucie

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, co jeść na poprawę humoru, warto przyjrzeć się poszczególnym hormonom szczęścia:

Serotonina – jest neuroprzekaźnikiem i hormonem tkankowym, który poza tym, że pełni ważne funkcje w organizmie, ma także pozytywny wpływ ma ludzkie samopoczucie. Powstaje w wyniku przemiany tryptofanu, a więc aby zwiększyć jej poziom, należy spożywać produkty zawierające ten aminokwas. Serotonina w jedzeniu powinna być dostarczana w odpowiednich ilościach, ponieważ jej niedobory mogą skutkować uczuciem przygnębienia, obniżeniem samooceny, a nawet większą ochotą na słodycze.

Dopamina – składowa tzw. katecholamin, produkowana przez komórki nerwowe znajdujące się w rdzeniu kręgowym i mózgu. Jej działanie polega na blokowaniu prolaktyny, wydzielanej podczas wysiłku fizycznego czy stresu. Dopamina w jedzeniu jest niezbędna, jednak jej zbyt wysoki poziom może prowadzić do halucynacji i urojeń. Z kolei skutkami niedoboru najczęściej są lęki oraz osłabienie motywacji.

Endorfiny – są to hormony peptydowe, składające się z różnych aminokwasów. Za ich produkcję odpowiadają poszczególne komórki nerwowe i przysadka mózgowa. Pozytywne działanie endorfin polega przede wszystkim na zmniejszeniu odczuwania bólu oraz redukcji poziomu stresu. Szczególny wpływa na wydzielanie tych hormonów, ma spożywanie odpowiednich produktów, warto więc zastanowić się, co jeść, żeby było więcej endorfin.

Oksytocyna – kolejny hormon peptydowy, na który składa się tylko 9 aminokwasów. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym odpowiada za odczuwanie emocji i odporność na stres. Trzeba jednak pamiętać, że oksytocyna w jedzeniu nie jest obecna. Można ją jednak dostarczyć innymi sposobami, m.in. poprzez seks, przytulanie, czy zabawę z pupilem.

co jeść na poprawę humoru

Co jeść, żeby mieć dobry humor?

Pizza to typowe jedzenie na dobry humor! Zawiera wiele składników, które stymulują wydzielanie hormonów szczęścia, co skutkuje poczuciem zadowolenia po posiłku. Nic więc dziwnego, że uchodzi za tzw. comfort food, czyli jedzenie na poprawę humoru, przywołujące pozytywne skojarzenia, a nawet mające wartość sentymentalną. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać wszystkie powody, dla których pizza to świetny comfort food. Na pyszną pizzę, która poprawi Ci nastrój, zapraszamy natomiast do Pizzerii Muzycznej. Sprawdź nasze lokalizacje i złóż zamówienie przez aplikację, stronę internetową lub portal Pyszne.pl!

Pizza, która poprawia humor

Ale co jeść na poprawę humoru? Należy zadbać o to, aby pizza była bogata w składniki, stymulujące wydzielanie następujących hormonów:

  • serotoniny

Już zostało powiedziane, jak dla ludzkiego organizmu ważna jest serotonina. Co jeść, aby ją sobie dostarczyć? Przede wszystkim produkty, w których znajduje się tryptofan, a więc mięso, ryby, orzechy, nasiona i nabiał. To właśnie ten aminokwas wpływa na produkcję serotoniny.

  • dopaminy

W czym jest najwięcej dopaminy?

Szynka – warto wybierać pizzę z dodatkiem tego składnika, ponieważ zawiera cenny aminokwas – tyrozynę. Jest ona prekursorem dopaminy, co oznacza, że wspomaga jej wytwarzanie.

Sery – kolejny składnik, który sprawia, że przez organizm produkowana jest dopamina. Jedzenie pizzy posypanej serem mozzarella lub gouda to świetny pomysł, jeśli chce się poprawić sobie nastrój.

  • endorfin

Udowodniono, że ostre przyprawy, np. papryczki chili wpływają na zwiększenie wytwarzania endorfin. To doskonały pretekst do tego, aby zamówić pikantną pizzę 😉