Ile kawałków ma pizza? Poznaj sprawdzone sposoby na krojenie pizzy

Pytanie: ile kawałków ma pizza zadaje sobie wiele osób, które zamawiają słynną włoską potrawę. Okazuje się, że to, na ile kawałków dzieli się pizzę, najczęściej zależy od jej rozmiaru. Ale nie tylko – w grę wchodzą także inne czynniki. W poniższym artykule wyjaśnimy wszystko, co trzeba wiedzieć o krojeniu popularnego dania – podpowiemy, jak uzyskać idealne kawałki pizzy oraz rozwiążemy dylemat dotyczący tego, na ile kawałków kroi się pizzę.

Ile kawałków ma 1 pizza?

Większość restauratorów na pytanie, ile kawałków ma pizza, odpowiedziałoby: 8. Właśnie tyle fragmentów standardowo ma bowiem słynne danie kuchni włoskiej. Jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły. Jak już zostało wspomniane to, na ile kawałków dzielona jest pizza, często zależy od jej rozmiaru. Innym równie ważnym czynnikiem są preferencje pizzaiolo.

Na ile kawałków dzieli się pizzę?

Warto wyjaśnić, ile kawałków ma pizza w zależności od rozmiaru. W przypadku najmniejszej wielkości najczęściej jest to od 4 do nawet 6 kawałków. Średnią najczęściej dzieli się natomiast na 6 do 8 części. A ile kawałków ma duża pizza? Największy rozmiar zazwyczaj dzielony jest na 8, maksymalnie 10 fragmentów. 10 z reguły dotyczy jednak pizzy XXL.

Sprawdź rozmiary pizzy w Pizzerii Muzycznej

pizza we Wrocławiu

Akcesoria do krojenia pizzy – czym najlepiej kroić pizzę?

Obecnie w sklepach dostępne są różnego rodzaju akcesoria do krojenia pizzy. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

1. Nożyczki kuchenne do krojenia pizzy

Nożyczki do krojenia pizzy mogą wydawać się niecodziennym rozwiązaniem, ale za to niezwykle skutecznym! Zwłaszcza jeśli postawi się na model o dobrze zaostrzonych krawędziach. Jak się nimi posługiwać? Wystarczy odcinać po kolei kawałki pizzy, podobnie jak tnie się papier. Ten sposób jest nie tylko wygodny i szybki, ale też uniwersalny – świetnie sprawdzi się poza domem. Bywa przecież, że nożyczki są jedynym ostrym przedmiotem do krojenia pizzy, jaki ma się do dyspozycji w biurze – grzech tego nie wykorzystać!

2. Radełko – przyrząd do krojenia pizzy

Radełko to dość popularny przyrząd do krojenia pizzy, który składa się z obrotowych ostrz połączonych ze stabilnym uchwytem. Dzielenie słynnego włoskiego dania na kawałki przy jego pomocy jest bardzo precyzyjne, choć odmierzenie równych kawałów może przysporzyć sporo problemów. Warto więc wcześniej poprowadzić wzdłuż pizzy linie, po których będzie przeciągane radełko. Zabierając się za krojenie przy pomocy tego przyrządu, warto dodatkowo zachować ostrożność, gdyż stosunkowo łatwo się nim skaleczyć. Lepiej też użyć nieco więcej siły lub kilkukrotnie przejechać radełkiem po jednej linii, ponieważ krojenie, zwłaszcza jeśli ciasto jest miękkie, może sprawić nieco trudności. Po wszystkich wystarczy schować akcesorium do krojenia pizzy do kuchennej szuflady, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca.

3. Duży i ciężki nóż do krojenia pizzy

Nóż do krojenia pizzy nie musi być specjalnie do tego dedykowany. Można sięgnąć po ten zwykły, kuchenny, ale warunkiem jest, aby był duży i ciężki. Z jego pomocą z łatwością podzieli się pizzę na kawałki, nawet bardzo małe. Przed użyciem nóż warto jednak zaostrzyć, zwłaszcza jeśli ma się przed sobą miękkie ciasto. Trzeba także zwrócić uwagę na to, na czym dzieli się słynne włoskie danie. Deska do krojenia pizzy powinna być duża i drewniana. Najlepiej położyć pod nią kuchenną ściereczkę, aby zapewnić sobie stabilność.

4. Specjalistyczny nóż do krojenia pizzy typu mezzaluna

Jak się nazywa nóż do krojenia pizzy? Wśród miłośników kuchni włoskiej często można spotkać się z określeniem „mezzaluna”. Oznaczana ono sierp księżyca i taki właśnie kształt ma ten nóż. Przypomina nieco nóż przeznaczony do krojenia ziół, jednak jest na tyle duży, żeby bez problemu poradzić sobie z każdego rozmiaru pizzą. Jeśli często przygotuje się pizzę w domu i zaprasza znajomych, może to być strzał w dziesiątkę. Nóż mezzaluna prezentuje się bowiem naprawdę efektownie. Jego minusem jest duży rozmiar – raczej nie zmieści się do szuflady z innymi nożami.

Po lekturze tego artykułu na pewno wiesz już, jak pokroić pizzę. Jeśli jednak nie masz ochoty przygotowywać i dzielić słynnego włoskiego dania samemu, zapraszamy Cię do Pizzerii Muzycznej. Z przyjemnością zrobimy wszystko za Ciebie, a Ty będziesz mógł rozkoszować się pysznym smakiem swojej ulubionej pizzy. Zapoznaj się z naszym menu, pobierz aplikację i złóż zamówienie już dziś!