Pizza – indeks glikemiczny słynnego włoskiego dania. Czy nadaje się dla diabetyków?

Osobom chorym na cukrzycę często marzy się pizza. Indeks glikemiczny słynnego włoskiego dania uchodzi jednak za wysoki, co może zniechęcać diabetyków. Czy rzeczywiście tak jest? Jaki indeks glikemiczny ma pizza? W artykule odpowiemy na te pytania.

Czy pizza ma wysoki indeks glikemiczny?

Węglowodanów nie brakuje w potrawie, jaką jest pizza. Jej indeks glikemiczny utrzymuje się jednak na średnim poziomie i wynosi 60. Wszystko dzięki zawartości dużej ilości białka i tłuszczu, które opóźniają tempo wchłaniana cukru oraz jego uwalniania do krwi.

Czy pizza ma dużo cukru?

Jak już zostało wspomniane, pizza zawiera sporo cukru. Jeden kawałek słynnego włoskiego dania dostarcza między 16 a 20 g węglowodanów. Porównywalną ilość węglowodanów można znaleźć w kromce białego chleba. Przy tym, o ile w przypadku chleba większość osób jest w stanie poprzestać na jednej kromce, to już w przypadku pizzy niekoniecznie. Czy pizza dla diabetyka będzie więc dozwolona? Odpowiadamy.

Pizza dla diabetyka – dozwolona czy nie?

Pizza dla diabetyka jest dozwolona, o ile będzie spożywana od czasu do czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze pewną ważną kwestię. Jedzenie pizzy przez osoby chore na cukrzycę wymaga od nich świadomości tego, jak reagują na dużą dawkę węglowodanów połączonych z tłuszczem. Dlaczego? To zostanie dokładnie wyjaśnione poniżej.

Czy cukrzyk może jeść pizzę?

Odpowiedź na pytanie, czy cukrzyk może jeść pizzę, brzmi: tak! Za sprawą dużej ilości białka i tłuszczu indeks glikemiczny tej potrawy maleje i jest ona dużo wolniej trawiona, niż gdyby zjadło się samo ciasto. Pizza dla cukrzyków może być jednak problematyczna ze względu na połączenie tłuszczów i węglowodanów. Wielu z nich po zjedzeniu słynnego włoskiego dania nie doświadczy łagodnego, stopniowego wzrostu poziomu glukozy we krwi, tylko opóźnionego, nagłego skoku po upływie 2-5 godzin. Będzie to bardziej niebezpieczne w przypadku osób stosujących zastrzyki z insuliny niż przyjmujących metomorfinę. Niemniej nawet Ci pierwsi mogą sobie pozwolić na słynne włoskie danie, o ile przyjmą odpowiednie dawki leku.

Indeks glikemiczny pizzy dla diabetyka

Pizza dla diabetyka – jaka będzie najlepsza?

Pizza dla diabetyka powinna zwierać jak najmniej węglowodanów. W kontrolowaniu glikemii pomoże także, gdy w posiłku będą przeważać węglowodany złożone, ponieważ energia w nich zawarta uwalnia się dużo wolniej. Decydując się na pizzę, warto więc przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Ciasto na pizzę dla cukrzyka powinno być cienkie. Grube zawiera dużo więcej węglowodanów.
  • Pizza z niskim indeksem glikemicznym? To możliwe! Wystarczy zamienić ciasto pszenne na razowe lub orkiszowe.
  • Można też wykorzystać pomysł na kalafiorowe ciasto na pizzę dla diabetyków. Ale nie ma się co oszukiwać – daleko mu do smaku tego zrobionego z pszenicy.
  • W przypadku cukrzyków znaczenie ma nie tylko sama pizza. Indeks glikemiczny sosów również warto wziąć pod uwagę. A że zazwyczaj jest on wysoki, lepiej zdecydować się na oliwę. Sprawdź artykuł „Sos czy oliwa do pizzy”, aby zaczerpnąć inspiracji.

Jak obniżyć indeks glikemiczny pizzy?

Dobra pizza dla diabetyków nie musi być jałowa w smaku. Indeks glikemiczny słynnego włoskiego dania można obniżyć nawet w przypadku, gdy zdecydowało się na klasyczny, pszenny spód. Kluczowy będzie wówczas jednak dobór dodatków. Aby po spożyciu pizzy nie doszło do nagłego skoku glukozy we krwi, warto wybierać produkty bogate w białko, np. kurczaka, tuńczyka, krewetki i tłuszcz – m.in. jajka czy oliwki. Do tego solidna porcja warzyw (papryka, rukola, szpinak, pieczarki, brokuły sprawdzą się doskonale) i wyjdzie doskonała pizza dla diabetyka! Przepis na cienkie ciasto na pizzę znajdziesz w jednym z naszych artykułów.

A jeśli nie chce Ci się przygotowywać pizzy samemu, zapraszamy do Pizzerii Muzycznej. W naszym menu jest aż 28 pozycji, dlatego z pewnością wybierzesz dla siebie coś odpowiedniego – nawet jeśli jesteś diabetykiem. Z myślą o najbardziej wymagających klientach oferujemy również możliwość skomponowania indywidualnej kompozycji dodatków. Sprawdź nasze lokalizacje i złóż zamówienie już teraz – online lub przez aplikację.