Mąka do pizzy – jaką wybrać? Rodzaje mąk do pizzy
Za smak słynnego włoskiego dania odpowiada przede wszystkim ciasto oraz wysokiej jakości składniki. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza mąka do pizzy, jednak nie zawsze wiadomo, który z jej rodzajów – a jest ich wiele – sprawdzi się najlepiej. Typ 00, 450 czy 550 – co wybrać? Podpowiadamy, jaka mąka do pizzy będzie odpowiednia.
Mąka do pizzy – dlaczego ma znaczenie?
W pizzy niewątpliwie najważniejszy jest spód. Musi być doskonale wypieczony i chrupiący, a jednocześnie wilgotny. Do jego wykonania nie potrzeba wiele – wystarczy woda, drożdże, sól, oliwa i… mąka do pizzy. Ta ostatnia ma największy wpływ na smak oraz konsystencję ciasta. Jej wybór nie powinien więc być przypadkowy. Choć na rynku jest dostępnych wiele rodzajów mąk, nie każda sprawdzi się jako mąka na pizzę. Typ ma tutaj zasadnicze znaczenie, a odnosi się on do zawartości popiołu w produkcie. Przyjęło się, że najlepsza mąka do pizzy to ta oznaczona symbolem 00. Czy rzeczywiście tak jest? Jaki typ mąki do pizzy wybrać, aby danie smakowało równie dobrze, jak we włoskiej pizzerii?
Przeczytaj też: najczęstsze błędy popełnianie podczas robienia pizzy
Czym różni się mąka na pizzę od zwykłej mąki?
Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czym różni się mąka na pizzę od zwykłej mąki. Zazwyczaj taki produkt jest bardziej sypki i lekki, ma jasne zabarwienie oraz nie zawiera obręb, dzięki czemu ciasto wygodniej się wyrabia. Trzeba jednak doprecyzować, że zasadniczo z każdej mąki da się przygotować spód do pizzy. Ale niektóre jej rodzaje mogą negatywnie wpłynąć na walory smakowe oraz konsystencję ciasta.
Z jakiej mąki zrobić ciasto na pizzę?
Najlepsza mąka na pizzę nie zawiera żadnych dodatków oraz ma konsystencję pudru lub talku. Te warunki spełniają określone rodzaje tego produktu. Jaki typ mąki na pizzę? Zdaniem Włochów jedynym słusznym wyborem będzie mąka typu 00. Jednak nie tylko w Słonecznej Italii, ale także w Polsce wielu pizzaiolo ją preferuje, a mają ku temu wiele powodów. Dlaczego mąka 00 do pizzy? Jest ona biała, praktycznie całkowicie pozbawiona popiołu oraz dobrze oczyszczona. Za sprawą tych właściwości ciasto, które się z niej wyrabia, ma odpowiednią wilgotność, w środku zachowuje miękkość, a na zewnątrz chrupkość. Nie nasiąka również sosem, co ma duże znacznie dla walorów smakowych dania. Mąka do pizzy typu 00 dzięki dużej zawartości glutenu charakteryzuje się również łatwym wyrabianiem. Ciasto podczas ugniatania jest elastyczne i sprężyste, nie lepi się do dłoni.
Jaka mąka do pizzy, jeśli nie 00? Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić ją polskimi odpowiednikami, czyli typem 450 (tortowym) oraz 550 (luksusowym). Mają one konsystencję oraz miałkość zbliżoną do typu 00, co ma największe znaczenie w kontekście tego, jaka mąka do pizzy powinna zostać użyta.
Chcesz zamówić pizzę? Zapoznaj się z menu Pizzerii Muzycznej
Mąka do pizzy – jak powstaje?
Warto wiedzieć, że proces wyrabiania każdej mąki, nie tylko tej na pizzę, sprowadza się do przemiału zbóż. Polega on na oddzieleniu bielma, czyli fragmentu ziarna zbożowego od jego okrywy, zwanej owocowo-nasienną. Z wielokrotnie przemielanego bielma powstaje mąka, natomiast z okrywy owocowo-nasiennej otręby. Po przemiale mąkę pali się w specjalnym piecu w bardzo wysokiej temperaturze (około 950 stopni Celsjusza). Od tego, ile w wyniku procesu spalania pozostanie popiołu, zależy, jaką mąkę do pizzy się otrzyma. Określając jej typ, mnoży się pozostałą ilość popiołu przez 1000 – na przykład, gdy stanowi on 2%, typ mąki wynosi 2000. W przypadku mąki 00 można więc wywnioskować, że praktycznie nie ma popiołu, a jej stopień oczyszczenia jest bardzo wysoki.
Jaka mąka na pizzę na żytnim spodzie?
Jeśli komuś zależy na ograniczeniu kalorii i większej sytości, zamiast produktu na bazie pszenicy można sięgnąć po produkt na bazie żyta. Jaka mąka na pizzę będzie wówczas odpowiednia? Najlepiej sprawdzi się typ nie wyższy niż 1000. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wyrabianie ciasta z mąki żytniej jest nieco trudniejsze. Taka mąka potrafi lepić się do palców, więcej kłopotu może też przynieść uformowanie z niej kuli. Smak pizzy na żytnim spodzie również będzie zupełnie inny niż na pszennym, a konsystencja ciasta bardziej zbita.