Czy pizza mrożona jest zdrowa? Co lepsze: pizza ze sklepu czy z pizzerii?

Po mrożoną pizzę najczęściej sięga się wtedy, gdy brakuje czasu i ochoty na gotowanie. I nie ma się co dziwić – jest prosta, a co najważniejsze szybka w przygotowaniu. Choć daleko jej do tej z pizzerii, może być całkiem smacznym posiłkiem. Nasuwa się jednak pytanie, czy mrożona pizza jest zdrowa. W końcu wiele słyszy się o szkodliwości tak zwanych gotowców, dostępnych obecnie prawie w każdym sklepie.

Jaka pizza jest najzdrowsza?

Najzdrowsza pizza to oczywiście ta zamówiona w pizzerii lub samodzielnie zrobiona w domu. Do jej przygotowania używa się bowiem wyłącznie składników wysokiej jakości, nie zawiera też sztucznych dodatków, barwników oraz konserwantów, mogących mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Na pytanie, czy pizza jest zdrowa, szczegółowo odpowiedzieliśmy w osobnym artykule.

Czy pizza ze sklepu jest zdrowa?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że pizza ze sklepu pizzy ze sklepu nierówna. To określenie może dotyczyć nie tylko produktów mrożonych, o których szkodliwości będzie w dalszej części tekstu, ale także przechowywanych w lodówkach. Tymczasem bardzo często zawierają one zupełnie inne składniki niż typowa pizza mrożona. Skład wielu takich produktów jest bardzo dobry i pozbawiony szkodliwych dla zdrowia dodatków. Są więc świetną alternatywą dla pizzy mrożonej, zwłaszcza gdy nie można skorzystać z opcji dostawy. Niemniej zawsze warto dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu. Nawet w przypadku gotowych pizz przechowywanych w lodówkach istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że będą zawierać barwniki, stabilizatory oraz inne niezdrowe dodatki.

Gdzie przechowywać pizzę

Czy mrożona pizza jest zdrowa?

Zasadniczo nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pizza mrożona jest zdrowa. Jak w przypadku większości produktów spożywczych, wszystko zależy tutaj od konkretnego składu. Niemniej większość pizz mrożonych zawiera składniki, które można uznać za szkodliwe – zwłaszcza jeśli spożywa się je w nadmiarze. Mowa między innymi o:

  • soli

Dlaczego mrożona pizza jest niezdrowa? Zawiera bardzo dużo soli, szczególnie niebezpiecznej dla chorych na nadciśnienie tętnicze. Ale nie tylko – negatywne skutki spożycia sodu w wysokich dawkach mogą odczuć także osoby z kamienicą nerek, osteoporozą oraz nowotworami. Dlaczego producenci kładą na to taki nacisk? Produkcja pizzy mrożonej dąży do tego, aby danie miało wyrazisty smak nawet po obróbce termicznej. W rezultacie w jednym kawałku z serem i mięsem można znaleźć nawet 982 mg sodu!

  • tłuszczach trans

Na to, czy pizza mrożona jest zdrowa, czy nie, wpływ mają także tłuszcze trans. Ich wysoka zawartość w słynnym włoskim daniu (w wersji mrożonej) niestety przemawia na jego niekorzyść. Utwardzone oleje roślinne sprzyjają bowiem zwiększeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, a nawet obniżają płodność i są szkodliwe dla kobiet w ciąży.

  • sztucznych dodatkach

Niestety większość pizz mrożonych zawiera sztuczne dodatki: barwniki, konserwanty czy wzmacniacze smaku, których szkodliwość jest powszechnie znana i obejmuje szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, począwszy od reakcji alergicznych po nowotwory.

Ile mrożona pizza ma kcal?

Nie tylko skład ma znaczenie w przypadku dania, jaki jest pizza mrożona. Kalorie tej potrawy również warto podać, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że regularne spożywanie wysokokalorycznych potraw może przyczynić się do nadwagi i otyłości. Ich konsekwencją są z kolei choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, zwyrodnienie stawów oraz wiele innych schorzeń.

Ile kalorii ma pizza mrożona? Jeden kawałek z samym serem (69 g) to około 181 kcal, czyli całkiem sporo, zwłaszcza przy założeniu, że zazwyczaj jada się nie jeden, a kilka. Trzeba też pamiętać, że ogromny wpływ na kaloryczność mają dodatki. Im ich więcej, tym więcej kalorii ma pizza. Podobnie jest z ciastem – grubsze będzie zawsze bardziej tuczące niż cienkie. Wniosek? Spożywając mrożoną pizzę, powinno się zachować umiar i robić to naprawdę rzadko. A najlepiej zamiast gotowca ze sklepu, sięgnąć po danie z restauracji. We Wrocławiu zaufaniem klientów cieszy się Pizzeria Muzyczna. Zapoznaj się z naszym menu i złóż zamówienie już teraz!