Czy pizza to fast food?

Pizza – danie stosunkowo tanie, wysokokaloryczne i serwowane bardzo szybko, przez wiele osób zaliczane do kategorii fast foodu. Czy pizza rzeczywiście jest fast foodem? A może to tylko popularny mit?

Jedzenie typu fast food

Chyba każdy z nas spotkał się z określeniem fast food. Pizza, hamburgery, hot dogi, frytki, wrapy, kebab są najczęściej zaliczane do kategorii szybkiego jedzenia. Ale czy słusznie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw ustalić, czym tak naprawdę jest fast food. Pod tym pojęciem kryje się żywność przygotowywana bardzo szybko, najczęściej w kilka minut od złożenia zamówienia i zazwyczaj niezwykle tania. Cechuje ją duża kaloryczność, wysoka zawartość soli i tłuszczu, a także znikoma ilość witamin oraz składników mineralnych. Czy zatem pizza to fast food?

Czy pizza jest fast foodem?

Nie ulega wątpliwości, że pizza jest daniem wysokokalorycznym, które na ogół otrzymujemy ekspresowo i w korzystnej cenie. Czy w takim razie pizza to fast food? Wszystko zależy od sposobu jej przygotowania. Kupując mrożone danie w sklepie, możemy być pewni, że mamy do czynienia z fast foodem. Taka pizza wymaga tylko szybkiego podgrzania w piekarniku lub mikrofali, a do tego pełna jest konserwantów oraz polepszaczy smaku. Znajdujące się na niej składniki zostały wcześniej poddane obróbce termicznej i pochodzą z niewiadomego źródła – są to cechy charakterystyczne kuchni typu fast food.

Fast food a pizza w kawałkach

Czy pizza jest fast foodem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza w przypadku pizzy sprzedawanej w kawałkach przez ulicznych sprzedawców. Danie „na wynos”, podobnie jak mrożone, otrzymujemy ekspresowo, ale z zupełnie innych powodów. Pizza w kawałkach musi być przygotowana wcześniej, aby umożliwić szybką sprzedaż. Jej jakość zależy więc przede wszystkim od miejsca, w którym dokonujemy zakupu. Jeśli pizzę w kawałkach oferuje budka sprzedająca również hamburgery, frytki czy kebab, możemy być pewni, że to fast food. Gdy natomiast pojedyncze porcje placka oferuje renomowana pizzeria, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść je ze smakiem – z pewnością nie zaszkodzą naszemu zdrowiu 😉

Czy pizza z restauracji to fast food?

Aby ustalić, czy pizza to fast food, musimy przyjrzeć się jeszcze jednemu rodzajowi tego dania. Pizzę zamawia się najczęściej w lokalnej pizzerii, na miejscu lub na wynos. Choć wiele osób tego nie wie, tak sprzedawany placek nie ma prawa być zaliczany do dań typu fast food. Pizza oferowana przez renomowane restauracje musi przejść długą drogę, zanim trafi na talerz klienta. Pracownicy pizzerii własnoręcznie kroją i obrabiają przecież wszystkie składniki. Nie ma tu miejsca na korzystanie z półproduktów – warzywa, sery czy mięso mają być zawsze świeże i najwyżej jakości. Pszenne ciasto również przygotowuje się na miejscu i odstawia do wyrośnięcia, czasem nawet na 24 h! Co więcej, w większości lokali samodzielnie przygotowuje się sos pomidorowy, a także różnego rodzaju autorskie dipy do pizzy, np. czosnkowy czy pikantny. Choć pizza dostarczana jest więc klientowi ekspresowo, zazwyczaj w 10-15 minut od momentu złożenia zamówienia, nie ma prawa być zaliczana do kategorii fast foodu. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule „Fakty i mity o pizzy. Czy wiesz o tym, że…?”. Zachęcamy do lektury!

Spróbuj najlepszej pizzy we Wrocławiu!

Pizza Hardrock

Pizzeria Muzyczna stawia na jakość

A jak powstaje przepyszna pizza z Pizzerii Muzycznej? Świeże składniki sprowadzamy od wyłącznie od lokalnych dostawców i własnoręcznie je kroimy. Pszenne ciasto i sosy także wyrabiamy sami. Cały proces przygotowywania pizzy w Muzycznej rozpoczyna się od zera i nie ma nic wspólnego kuchnią typu fast food. Pizza jest dostarczana ekspresowo przez naszych dostawców, ale nic poza tym 😉 Jesteś ciekaw, co oferujemy? Koniecznie zapoznaj się z menu Pizzerii Muzycznej! Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno pizze mięsne, jak i wegetariańskie, dlatego z pewnością wybierzesz coś pysznego dla siebie.