Pizza i kebab: porównanie. Co jest zdrowsze: pizza czy kebab?

Pizza i kebab zaliczają się do dań, które cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wiele osób chciałoby się więc dowiedzieć, jak wypada ich porównanie pod kątem kaloryczności oraz wpływu na zdrowie. W tym tekście rozwiążemy dylemat, co ma więcej kalorii: pizza czy kebab, a także odpowiemy na pytanie, czy pizza jest zdrowsza od kebaba.

Co jest bardziej tuczące kebab czy pizza?

Pizza i kebab to dwie potrawy cieszące się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem. W praktyce jednak mocno różnią się od siebie, zarówno pod kątem wykorzystanych składników, jak i sposobu przygotowania. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, co ma więcej kalorii: kebab czy pizza. Na kaloryczność każdego z nich wpływa wielkość porcji, dodatki, jakość produktów, a także metody, których użyto do zrobienia dania. Przykładowo kebab wypełniony frytkami będzie dużo bardziej tuczący niż podany z samym mięsem i sałatą, a pizza na grubym cieście dostarczy więcej kcal niż pizza na cienkim.

Sprawdź, ile kalorii ma pizza i od czego to zależy

Ile pizza ma kalorii
Co ma więcej kalorii: kebab czy pizza?

Postawą pizzy są składniki takie jak ciasto, ser, sos pomidorowy oraz różne dodatki, które mogą być dietetyczne (warzywa) lub bardziej kaloryczne (pepperoni, sery itd.). Kebab jest natomiast daniem z mięsem grillowanym lub smażonym, podawanym z pszenną bułką, warzywami, sosem oraz dodatkami, np. frytkami. Podobnie jak słynna potrawa kuchni włoskiej, w zależności od użytych produktów może mięć więcej lub mniej kalorii. Nie da się więc jasno określić, czy bardziej tucząca jest pizza, czy kebab. Warto jednak pamiętać, że jeśli chodzi o tycie, to największe znaczenie ma bilans kaloryczny, czyli ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia w porównaniu do ilości kalorii spalanych przez organizm. Jeśli zje się więcej kcal, niż się spaliło, skutkiem będzie przytycie, niezależnie od tego, czy w menu była pizza, czy kebab.

Czy pizza jest zdrowsza od kebaba?

Pizza czy kebab – co zdrowsze? Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde z powyższych dań może być zdrowe, o ile zostanie odpowiednio przygotowane. Weźmy za przykład pizzę. Jeśli zamiast ciasta na bazie białej mąki wybierze się ciasto z mąki razowej lub orkiszowej, dostarczy się organizmowi dużo więcej błonnika w porównaniu do wersji tradycyjnej. Ogromne znaczenie mają także dodatki. Wartość odżywczą pizzy podniosą między innymi warzywa, chude mięso, ryby czy owoce morza. Unikanie tłustych serów, mięs i sosów na bazie śmietany pozwoli natomiast zmniejszyć ilość kalorii oraz tłuszczu.

Kebab również może być stosunkowo zdrowy, pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Zastąpienie smażonego mięsa grillowanym lub pieczonym, np. kurczakiem lub indykiem, pomoże zmniejszyć zawartość tłuszczu. Warto także unikać kebabów przygotowywanych z mięsa marynowanego lub wędzonego, ponieważ zawierają większą ilość substancji konserwujących oraz soli. Podobnie jak w przypadku pizzy, warto postawić na warzywne dodatki zamiast frytek i tłustych sosów.

Pizza i kebab – wpływ na zdrowie

Ostatecznie, to czy pizza i kebab będą zdrowe, zależy od użytych składników oraz sposobu przygotowania dania. W przypadku obydwu potraw można dostosować technikę gotowania i dodatki tak, aby miały pozytywny wpływ na organizm. Jeśli za priorytet obrało się własne zdrowie, warto także zwrócić szczególną uwagę na wielkość porcji, ponieważ zbyt duża dostarczy sporo kalorii oraz tłuszczu, który w nadmiarze szkodzi.

Pizza czy kebab – porównanie smaku

Co jest smaczniejsze: pizza czy kebab? Tutaj również nie sposób jednoznacznie stwierdzić. Każde z wymienionych dań ma swój niepowtarzalny smak, który jednym pasuje, a innym nie. Pizza znana jest z różnorodnych kombinacji dodatków, co sprawia, że może być podawana na setki sposobów. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń w kwestii wyboru produktów, które się na niej znajdą. Sprawdź pomysły na nietypowe dodatki na pizzę z różnych stron świata.

Kebab także w zależności od użytych przypraw czy wykorzystanych składników, a nawet umiejętności kucharza może różnić się smakiem. Rozstrzyganie, co jest lepsze, mija się więc z celem. Warto raz na jakiś czas pozwolić sobie i na pizzę, i na kebaba! Na słynne włoskie danie zapraszamy do Pizzerii Muzycznej. Do robienia pizzy wykorzystujemy produkty od lokalnych dostawców, korzystając z autorskich przepisów dopracowywanych na przestrzeni lat. Sprawdź naszą ofertę i złóż zamówienie – możesz to zrobić online lub przez aplikację.