Dobra pizza, czyli jaka? Sprawdź, czym powinna cechować się dobra pizza

Mogłoby się wydawać, że dla każdego dobra pizza znaczy coś innego. W końcu z biegiem lat wykształciło się wiele odmian tego dania, przygotowywanych na różne sposoby. Niemniej zgodnie z włoską tradycją przepis na dobrą pizzę jest tylko jeden. Mieszkańcy Słonecznej Italii wiedzą, po czym poznać, że wypiek został odpowiednio zrobiony. Czym cechuje się dobra pizza?

Dobra pizza we Wrocławiu – tylko w Pizzerii Muzycznej! Sprawdź nasze menu.

Dobra pizza – jaka powinna być?

Dobry przepis na pizzę wymaga, aby wyglądała i smakowała w określony sposób. Na co warto zwrócić uwagę?

1. Dobra pizza – ciasto

Tajemnica tego, jak zrobić dobrą pizzę, tkwi w cieście. Jest ono najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym elementem słynnego włoskiego dania. Często można je potraktować jako test umiejętności pizzaiolo, czyli kucharza wyspecjalizowanego w wypiekaniu pizzy. Dobrze zrobione ciasto stosunkowo łatwo rozpoznać. Powinno być kruche i cienkie – nigdy zbite czy ciężkie. Nie można go nie dopiec, ale nie można go również spalić.

2. Dobra pizza – sos

Przepis na dobrą pizzę to nie tylko ciasto, ale także sos, który należy rozsmarować jeszcze przed pieczeniem. Istotna jest zwłaszcza jego konsystencja, ilość i składniki. Jeżeli będzie go za dużo lub będzie za bardzo wilgotny, wypiek straci swoją chrupkość. Warto wiedzieć, że dobre pizze powstają na bazie sosu ze świeżych pomidorów, a nie z koncentratu. Dzięki temu ma on charakterystyczną, jasnoczerwoną barwę. Jeśli chodzi o smak, musi być słodko-kwaśny, ale delikatny. Zbytnia słodycz może świadczyć o tym, że do sosu dodano cukier.

3. Dobra pizza – ser

Każda dobra pizza ma w swoim składzie ser. Jego wybór to kluczowa kwestia, ponieważ łączy w jedną całość wszystkie elementy dania. Najważniejszym kryterium w przypadku sera do pizzy powinna być wysoka jakość, sam rodzaj jest mniej istotny, choć również ważny. Świetnie sprawdzi się mozzarella, a także gouda, ponieważ mają dobre właściwości ciągnące. Po upieczeniu należy pilnować, aby ser nie był spalony, suchy lub gumowaty, ponieważ przełoży się to na gorszy smak dania.

4. Dobra pizza – dodatki

Choć według włoskiej receptury przepis na dobrą pizzę jest jeden, jeśli chodzi o wybór dodatków, praktycznie nie ma ograniczeń. Grzyby, pomidorki koktajlowe, wędliny, owoce morza, sery pleśniowe, orzechy – propozycje można wymieniać w nieskończoność. Sprawa nie jest jednak taka prosta w przypadku ilości składników. Jak nakazują Włosi, dobra pizza nie może ich zawierać więcej niż pięć. Liczy się także wysoka jakość. Wszystkie dodatki muszą być świeże i pochodzić z lokalnych źródeł, a nie np. z supermarketu.

5. Dobra pizza – balans

Kluczem do tego, jak zrobić dobrą pizzę, są nie tylko składniki. Trzeba także zwrócić uwagę na ich zbalansowanie. Nic nie da przecież użycie najlepszej mąki, pomidorów i dodatków, jeśli całość posypie się taką ilością sera, że zdominuje on wszystkie smaki. Doświadczeni pizzaiolo doskonale wiedzą, jak grube powinno być ciasto i ile dodać do niego sosu. Doświadczenie pokazało im także, z czym warto łączyć poszczególne składniki, a z czym nie. Balans nie jest prostą sprawą, ale widać go na pierwszy rzut oka.

Jak zrobić dobrą pizzę?

Aby zrobić dobrą pizzę, trzeba zadbać o to, aby każdy jej element był doskonale wyważony. Ciasto, sos, ser i dodatki muszą zachować swój indywidualny smak, a jednocześnie doskonale się uzupełniać. Tylko wówczas uda się stworzyć harmonijną kompozycję, w której żaden składnik nie będzie dominował nad drugim.

przepis na dobrą pizzę

Dobra pizza Wrocław – zajrzyj do Muzycznej

Nie ulega wątpliwości, że samemu może być trudno przygotować pizzę według powyższych standardów. W końcu mało kto posiada profesjonalny piec i wieloletnie doświadczenie pizzaiolo. Na szczęście dobra pizza w okolicy jest w zasięgu ręki – wystarczy zajrzeć do Pizzerii Muzycznej. W naszym lokalu dokładamy wszelkich starań, aby serwować słynne włoskie danie na najwyższym poziomie. I co najlepsze, w dobrej cenie – u nas zjesz tanią dobrą pizzę we Wrocławiu 😉 Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Masz ochotę na dobrą pizzę we Wrocławiu? Pobierz aplikację Pizzerii Muzycznej i wybierz coś dla siebie!