Dlaczego pizza to idealny cheat meal?

Chyba każdy z nas ma czasem ochotę zrobić odstępstwo od diety. Wówczas najlepiej sięgnąć po cheat meal, czyli oszukany posiłek. Jest wysokokaloryczny, mocno odbiegający od standardów odchudzania – a więc niesamowicie pyszny. Najlepszy cheat meal to oczywiście pizza, podana z masą dodatków, posypana ciągnącym się serem i polana ulubionym, aromatycznym sosem. Jak często można ją jeść, będąc na diecie? Wyjaśniamy!

Cheat meal – co to jest?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co to jest cheat meal. Oznacza bowiem każde kaloryczne i niezdrowe jedzenie, na które mamy ochotę, gdy jesteśmy na diecie. Może to być więc fast food, słona lub słodka przekąska, wysoko przetworzone danie, czy nawet posiłek serwowany w restauracji.

Oszukany posiłek i jego początki

Cheat meal na diecie jada się już od lat 90. Właśnie wtedy w amerykańskim kręgu naukowym po raz pierwszy pojawiła się jego koncepcja. Tamtejsi badacze doszli do wniosku, że nic tak nie poprawia samopoczucia ich walczących z otyłością pacjentów, jak właśnie oszukany posiłek, spożywany raz na jakiś czas. Z czasem okazało się, że cheat meal oddziałuje korzystnie nie tylko na psychikę, ale i funkcjonowanie całego organizmu, podnosząc poziom leptyny oraz przyspieszając procesy metaboliczne.

Cheat meal – jak często?

Aby cheat meal nie wpłynął na rezultaty przestrzeganej diety i nie zamienił się w kilkudniowy maraton obżarstwa, powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Najważniejsze to zjeść w jego ramach tylko jedno danie. Wówczas zaspokoimy apetyt na zakazaną przekąskę, nie wywołując szoku w organizmie.

Wiemy już, że zazwyczaj tylko jeden posiłek przypada na cheat meal. Jak często powinniśmy go jednak jeść, aby nie zaprzepaścić rezultatów odchudzania? Najlepiej raz w tygodniu i w środku dnia, tak by organizm miał wystarczająco dużo czasu na spalenie nadmiaru kalorii. Jeśli ćwiczymy, przed spożyciem oszukanego posiłku możemy zrobić trening – wówczas pobudzimy do pracy procesy trawienne.

Cheat meal – co jeść?

Wiele osób szuka ciekawych pomysłów na cheat meal. Co jeść, aby zrobić sobie odstępstwo od diety? Najlepszym wyborem jest oczywiście pizza, która występuje w wielu ciekawych wariantach. Jeśli na co dzień się odchudzamy, możemy wybrać ją w wersji na bogato, aby nieco „udobruchać” nasze kubki smakowe. Świetnie sprawdzą się wysokokaloryczne dodatki – boczek, gyros, salami, jajko, kurki zasmażane, a także gęsty, aromatyczny sos do posmarowania – najlepiej pomidorowy pikantny lub czosnkowy. W Muzycznej Pizzerii we Wrocławiu większość naszych dipów przygotowujemy sami, dzięki czemu są niesamowicie pyszne. Trochę więcej o nich pisaliśmy w artykule „Sos czy oliwa do pizzy? Trudny wybór?”.

Pamiętajmy, że słynne włoskie danie to nie zawsze cheat meal. Pizza może być bowiem jedzona nawet na diecie – o ile użyjemy niskokalorycznych składników i nie będziemy przesadzać z ilością kawałków. Tematowi temu poświęciliśmy nawet osobny tekst, który można znaleźć tutaj. Zachęcamy do lektury wszystkich niedowiarków 😉

Czy cheat meal jest dobry?

Pizza SoulNie ulega wątpliwości, że cheat meal może mieć wiele korzyści. Jak już wyjaśniliśmy, pozytywnie wpływa nie tylko na samo samopoczucie, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Wiele osób wciąż ma jednak wątpliwości, czy cheat meal jest dobry. Ich zdaniem jedzenie oszukanych posiłków to spore ryzyko i pierwszy krok do cheat daya, który może skutkować nawet kilkudniowym odstępstwem od diety, zaprzepaszczeniem jej efektów, a nawet pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy cheat meal jest dobry. Wszystko zależy od tego, czy mamy na tyle silną wolę, aby poprzestać na jednym oszukanym posiłku. Jeśli nie, lepiej będzie sobie darować i zamiast wysokokalorycznej wersji swojego ulubionego dania sięgnąć po odchudzoną. Odpowiednio przygotowana będzie równie smaczna!

Cheat meal w Muzycznej

Masz ochotę zrobić odstępstwo od diety? Sprawdź menu Pizzerii Muzycznej i złóż zamówienie. Oferujemy wiele przepysznych pozycji – klasycznych i niestandardowych, dlatego z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Pizza z sosem barbecue, kurczakiem, boczkiem i cebulą? A może serem wędzonym, salami i zasmażanymi kurkami? To Ty decydujesz, jak będzie smakował Twój cheat meal!

Pizzeria Muzyczna życzy smacznego!