Kiedy wypada dzień pizzy i jak się go obchodzi?

Dzień pizzy to doskonała okazja do świętowania dla wszystkich jej miłośników. A jest ich z pewnością niemało, ponieważ słynne włoskie danie przez lata zyskało popularność na całym świecie. Kiedy wypada dzień pizzy w Polsce? Jak celebrować pizza day? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Dzień pizzy – na czym polega to święto?

Pizza to danie kuchni włoskiej, o którym słyszał i którego próbował prawie każdy. Jest znane i uwielbiane praktycznie wszędzie, choć sposób jego podania może różnić się w zależności od kraju czy regionu. Jedni serwują pizzę na grubym cieście, inni na cienkim, raz dodatek ananasa stanowi fajne urozmaicenie, innym razem uchodzi za profanację. Niemniej generalnie włoskie danie cieszy się popularnością, która z roku na rok zdaje się tylko rosnąć. Nic więc dziwnego, że powstało coś takiego jak dzień pizzy. I to nie jeden, a nawet kilka. Ile razy w roku jest dzień pizzy? Obchodzi się go aż 3 razy. W tym czasie wiele restauracji organizuje atrakcyjne promocje, a nawet festiwale, podczas których próbuje się włoskiego dania z nietypowymi dodatkami albo płaci raz i je, ile się chce. Inni natomiast obchodzą święto pizzy w domu, we dwoje lub zapraszając znajomych na tak zwane pizza party.

Impreza z okazji dnia pizzy

Światowy Dzień Pizzy

Kiedy jest Światowy Dzień Pizzy? Jedna z dat przypada na 17 stycznia. Światowy Dzień Pizzy stanowi więc doskonałą okazję do tego, aby ciekawie spędzić czas już na początku roku. Warto wiedzieć, że wybrana data nie jest przypadkowa – zwłaszcza we Włoszech uchodzi za bardzo ważną. Właśnie wtedy Kościół Katolicki wspomina bowiem św. Antoniego Wielkiego, którego uznaje się za patrona wszystkich restauracji, czyli także pizzerii. Choć zasadniczo dzień pizzy celebruje się od lat, do kalendarza został wpisany dopiero w 2017 roku, kiedy do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO dołączono sztukę wypiekania pizzy.

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Poza tym przypadającym na 17 stycznia istnieje także inny Dzień Pizzy. Kiedy on wypada? Święto to obchodzi się 9 lutego, przede wszystkim w Europie oraz USA. A więc czy także w Polsce? Owszem, u nas Międzynarodowy Dzień Pizzy świętowany jest właśnie 9 lutego.

Ale to nie koniec odpowiedzi na pytanie, kiedy jest święto pizzy. Zupełnie inną datę na celebrację wybrali sobie bowiem Brazylijczycy. U nich dzień pizzy wypada 31 sierpnia. Sam fakt jego istnienia nie powinien nikogo dziwić. Brazylia zajmuje aż drugą pozycję na świecie, jeśli chodzi konsumpcję pizzy. Co rok kupuje ją tam 1,23 miliarda osób. Lepszy wynik mają tylko Stany Zjednoczone – tam pizza w ciągu roku znajduje blisko 3 miliardy nabywców.

Swietowanie dnia pizzy

Święto pizzy – jak je obchodzić?

Wiele osób staje przed dylematem: „dziś jest Międzynarodowy Dzień Pizzy – jak mam go obchodzić”? Specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy kilka propozycji:

Pieczenie własnej pizzy

Świetnym pomysłem jest zaproszenie rodziny lub znajomych do wspólnego pieczenia pizzy. Każdy może wówczas stworzyć własne kompozycje składników i podzielić się swoimi ulubionymi smakami.

Degustacja nietypowych pizz

Klasyczne smaki pizzy znają wszyscy, ale nietypowe? Jej święto to doskonała okazja, aby ich spróbować. Pizza z ogórkiem kiszonym, oscypkiem, a może gyrosem? Warto zamówić je wszystkie, najlepiej korzystając z oferty wrocławskiej Pizzerii Muzycznej. Zapoznaj się z naszym menu i wybierz coś dla siebie!

Maraton filmów i seriali z pizzą

Nic nie pasuje tak do filmu i serialu, jak pizza. Korzystając z wyjątkowej okazji, jaką jest jej święto, warto więc zamówić więcej słynnego włoskiego dania niż zwykle i zorganizować sobie maraton z ulubioną produkcją.

Wyjście do pizzerii

Dzień pizzy można też spędzić w tradycyjny sposób, wybierając się z bliskimi do ulubionej pizzerii.

Pizza na lunch w pracy

Kto powiedział, że Międzynarodowy Dzień Pizzy trzeba obchodzić z pompą? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spędzić go tak, jak ma się ochotę, chociażby zamawiając pizzę na lunch do pracy.

Wieczór włoski

Ciekawą opcją jest także zorganizowanie wieczoru w stylu włoskim, na którym pojawi się nie tylko pizza, ale także inne potrawy tej kuchni, np. makarony, risotto, sałatki.