Dlaczego pizza jest okrągła?

Choć pytanie o kształt pizzy może wydawać się abstrakcyjne, wiele osób pragnie poznać na nie odpowiedź. Dlaczego właśnie koło, a nie kwadrat, prostokąt lub trójkąt? Wygląda na to, że zasadnicze znaczenie miały tu kwestie praktyczne. Przedstawiamy najważniejsze argumenty za tym, czemu pizza jest okrągła.

Czemu pizza jest okrągła?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pizza jest okrągła, musimy przyjrzeć się włoskiemu podejściu do kuchni. Jak powszechnie wiadomo, Włosi nie lubią komplikować swojego życia, podobnie jak przepisów na potrawy. Po co mieliby więc utrudniać proces robienia pizzy, nadając jej kwadratową lub prostokątną formę? Przybiera ona okrągły kształt samoistnie, podczas wyrabiania, rozciągania i podrzucania ciasta przez doświadczonych pizzoaiolo. Za „okrągłością” słynnego placka stoi nie tylko sposób jego przyrządzania, ale również pieczenia – okrągła pizza bardzo łatwo trafia do pieca i równie swobodnie można ją z niego wyjmować. Kształt tego wypieku jest podyktowany i samym procesem jedzenia, ponieważ trójkątne kawałki doskonale dopasowują się do dłoni, którymi jak wiadomo, często spożywamy pizzę. Ten argument docenią zwłaszcza osoby robiące słynny placek samodzielnie. Większość ludzi nie wie, jak zrobić okrągłą pizzę i w domach serwuje to danie o kwadratowym kształcie. W Pizzerii Muzycznej pieczemy oczywiście tradycyjną, okrągłą pizzę. Jeśli chcesz zobaczyć poszczególne pozycje z naszego menu, zapraszamy do obejrzenia galerii.

Ciekawostka na temat kształtu pizzy

Wiele osób zastanawia się, czemu pizza jest okrągła, dlatego w samym internecie możemy znaleźć wiele ciekawych opowieści i anegdot na ten temat. Jedna z nich mówi, że za kształt tego placka odpowiada trzech wybitnych matematyków, którzy chcieli stworzyć wypiek idealny, nie pomijając żadnej z figur geometrycznych. Wymyślili więc, że forma pizzy będzie okrągła, jej kawałki trójkątne, a w przyszłości placek zostanie zamknięty w kartonowym lub prostokątnym pudełku. Oczywiście nie sposób stwierdzić, czy przestawiona wersja jest w jakimś stopniu wiarygodna. Wiadomo jednak, że potrzeba stanowi matkę wynalazków, dlatego historia na temat matematyków, którzy wymyślili, jak zrobić okrągłą pizzę może zawierać w sobie ziarenko prawdy. Jeśli pragniesz poznać pozostałe ciekawostki na temat tego słynnego wypieku, przeczytaj nasz artykuł.

Okrągła pizza – czy zawsze taka jest?

Pizza nie zawsze jest okrągła, choć tradycyjny wariant pochodzący z Neapolu posiada właśnie taki kształt. Prostokątny wypiek podaje natomiast w innych rejonach Włoch – im dalej na południe tego kraju, tym większa szansa na jego zjedzenie. Jeszcze inny kształt pizzy serwowany jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie przywędrował z Europy dzięki imigrantom w XIX wieku. Tak zwana Stromboli to zawijany placek, na który po wyjęciu z pieca wlewa się roztopiony ser. Z wyglądu bardziej przywodzi na myśl roladę niż klasyczną włoską pizzę.

pizza symfonia

Kwadratowe pudełka a okrągła pizza

Pytanie, dlaczego okrągłą pizzę pakują w kwadratowe pudełka, zadaje sobie wiele osób. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o kwestie ekonomiczne, ponieważ koszt zakupu kwadratowego pudełka jest znacznie niższy od okrągłego. Duże znaczne ma również sam proces dostawy. Kierowcy dowożą pizzę w kwadratowych opakowaniach, ponieważ chronią one przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas transportu, a przy tym bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Usprawnia to procedurę dostarczania placków oraz wpływa na zadowolenie samych klientów. Skoro mowa o satysfakcji konsumenta, istnieje jeszcze jedna odpowiedź na pytanie, dlaczego okrągłą pizzę pakują w kwadratowe pudełka. Z takiego opakowania można znacznie łatwiej wyjąć kawałek pizzy i cieszyć się jego pysznym smakiem już w kilka sekund po otrzymaniu zamówienia. Recz jasna, w Muzycznej dowozimy pizzę w kwadratowych pudełkach. Nasza dewiza brzmi „wypiekamy koncertowo, dowozimy śpiewająco”, więc możesz być pewien, że otrzymasz swój placek ekspresowo.