Być popularnym jak pizza, czyli pizza w popkulturze

Pizza uchodzi za jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Choć uznawana jest za danie kuchni włoskiej, swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze amerykańskiej popkulturze. W jakich słynnych filmach, serialach czy piosenkach pojawiła się pizza? Czy rzeczywiście miały one wpływ na międzynarodową sławę tego wypieku? Dowiesz się tego z tekstu poniżej.

Dlaczego pizza jest tak popularna?

Pizza w popkulturze obecna jest na szeroką skalę. W serialach, filmach czy piosenkach pojawia się jako symbol luzu, nieodłączny dodatek każdej imprezy oraz ulubiona przekąska w okresie dorastania. Choć pizza uchodzi za danie kuchni włoskiej, swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim Stanom Zjednoczonym. To właśnie dzięki rozpowszechnieniu amerykańskiej popkultury stała się ulubionym przysmakiem milionów ludzi na całym świecie. Obecnie pizza uchodzi za jedną z najczęstszych przekąsek jedzonych w towarzystwie, stawianą na równi z burgerami, frytkami, czy sushi! Jako że pizza w kulturze stanowi prawdziwy fenomen na skalę światową, warto prześledzić jej losy w słynnych produkcjach filmowych, telewizyjnych oraz muzycznych. Dlaczego pizza jest tak popularna i w jaki sposób na stałe zapisała się w popkulturze? Czy istnieją seriale, filmy i piosenki, które przyczyniły się do międzynarodowej sławy tego wypieku? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście poniżej. O samej historii pizzy i jej początkach pisaliśmy więcej w tym artykule.

Pizza w kulturze filmowej

Swoje miejsce pizza w kulturze zawdzięcza wielu produkcjom filmowym. Choć na dużym ekranie gości już od wielu lat, istnieje kilka filmów, które od razu przywodzą na myśl ten wypiek. W „Gorączce sobotniej nocy” John Travolta zajada się pizzą – składa dwa kawałki i robi z nich kanapkę. To danie pojawia się także w produkcji często oglądanej podczas świąt Bożego Narodzenia, czyli „Kevin Sam w Domu”. W kultowym hicie kinowym wypiek znajdziemy aż w kilku scenach – w jednej z nich tytułowy bohater wdaje się w kłótnię z bratem o pizzę, co doprowadza do tego, że zostaje sam w domu na święta. Równie istotny moment dotyczy sytuacji, w której dostawca przynosi placek do domu Kevina. Pizza w kulturze obecna jest także dzięki filmowi „Jedz, módl się i kochaj”. Scena, w której Julia Roberts zajada się kawałkiem pizzy, zapisała się już na stałe w kinematografii, tym samym inspirując wielu internautów do tworzenia memów. W tej produkcji główna bohaterka podróżuje po Włoszech, ciesząc się smakiem tamtejszego jedzenia. Po spróbowaniu pizzy stwierdza, że zakochała się w niej i „jest w związku z pizzą” 🙂

Popularne danie w serialach

Pizza i popularność – aby dokładnie zgłębić ten temat, trzeba także wspomnieć o obecności słynnego wypieku w produkcjach telewizyjnych. Na przestrzeni lat pojawiał się bowiem w wielu serialach, które na dobre zapisały się w pamięci ludzi na całym świecie. Na pewno wielu z nas pamięta z dzieciństwa „Wojownicze Żółwie Ninja”, zajadające się pizzą z nietypowymi dodatkami, np. anchois, truskawkami czy piankami marshmallows. Bohaterowie animacji placek kroili za pomocą miecza, stosowali go jako lek na katar i grali nim w karty! Pizza w popkulturze jest obecna także dzięki serialowi „Przyjaciele”. Jedna z postaci, czyli Joey Tribbiani, był wielkim miłośnikiem pizzy i raczył się nią niemal w każdym odcinku, jak na prawdziwego Włocha przystało. To właśnie dzięki temu bohaterowi pizza jest dla wielu osób obowiązkowym przysmakiem w piątkowy wieczór. Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden serial, w którym pojawiała się pizza jako lifestyle. Carrie Bradshaw w „Seksie w Wielkim Mieście” często odwiedzała pizzerię i zajadała się tym daniem razem z przyjaciółkami.

Sprawdź naszą pizzę we Wrocławiu!

Pizza i jej popularność w utworach muzycznych

Pizza w kulturze muzycznej pojawia się równie często, co w serialach oraz filmach. Ten słynny wypiek można znaleźć w rapowych kawałkach np. Drake’a. Jay’a-Z czy Chance the Rappera. O pizzy śpiewali również Beastie Boys, a Katy Petry w swoim teledysku do piosenki „This is How We Do It” wystąpiła w kostiumie kąpielowym ozdobionym nadrukiem pizzy i do tego założyła kolczyki w kształcie popularnego wypieku. W Pizzerii Muzycznej zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużą rolę odgrywa pizza w popkulturze. Jako że muzyka jest naszą pasją, stworzyliśmy o niej kilka piosenek. Na tym kanale Youtube znajdziesz utwory zainspirowane poszczególnymi pozycjami z pysznego menu Muzycznej. Zapraszamy do osłuchu i obejrzenia teledysków! 🙂